« مطالب موجود در سایت اعم از مقالات و نقاشی ها و ... فقط با ذکر ماخذ قابل استفاده عموم می باشد. »
Error
پیغام سیستم
4
  • Your server has Suhosin loaded. Please follow this tutorial.

مــدیریت

■ تو میتوانی

اعتماد به نفس به معنای اعتماد و اطمینانی است که فرد نسبت به توانائی ها و داشته های خود دارد و نیز ارزشی است که فرد برای خود و توانائی هایش قائل میباشد . پایبندی به ارزش های ده گانه زیر توانائی شما را در پیشبرد مقاصدتان تضمین میکند
1- پایبندی و تعهد در کار
2- تمایل شدید برای موفقیت
3- شجاعت لازم در قبول واقعیت ها از لحاظ نظری و عملی
4- مناعت طبع قوی ، استوار و محکم
5- پذیرش مسئولیت کارهای مهم و دشوار
6- مقاومت در مقابل کارهای مهم و دشوار
7- پشتکار و استقامت در راه رسیدن به هدف
8- اعتماد راسخ به توانائی های خود در برخورد با مشکلات و موانع
9- موقعیت های مشکل را فرصتی برای مبارزه کردن و ارزیابی مهارت خود قلمداد کردن
10- علاقمندی به انجام فعالیت هائی که سرانجام روشنی دارد و موفقیت هائی را دنبال میکند
 
 
 

 
 
 
 
■ « مدیریت بـرقـراری ارتبـاط »
پسرم ، شاهرخ :
کلید موفقیت در هر حرفه ای بالا نگه داشتن بهره وری است آیا شما می خواهید کارتان را به یک منبع سودآور بزرگ تبدیل کنید یا به یک شرکت کوچک قانعید ؟ موفقیت شما بستگی به توانایی در ایجاد کاری با کیفیت بالا دارد و بهره وری شما تا حدود زیادی وابسته به نحوه تعاملتان با دیگران است . برای داشتن تأثیر قابل توجه نه تنها باید یک کار کیفی انجام دهید ، بلکه باید حین کار در افکار و احساسات دیگران نفوذ کنید اغلب فعالیت ها به صورت گروهی انجام می شود ، بنابراین بهره وری بالا نیاز به رهبری گروه دارد .
تمرکز بر دیگران :
باید پیوسته تلاش کنید تا بفهمید فرد دیگر به چه چیزی فکر می کند ، چه احساسی دارد و چرا ؟ همچنین باید اجازه دهید که آگاهی و دانش ، هدایتگر افکار و اعمال شما باشد . این رویه ضمن کمک به دیگران ، به خودتان نیز برای رسیدن به خواسته هایتان سود می رساند .
در سالهای دهه 40 ، یک گروه جوان ، که با آنها کار می کردم ، انتخاباتی برای تعیین مدیر ارشد داشتند . به 6 نامزد فرصتی داده شده بود تا چند کلمه ای در باره خودشان بگویند . 5 نفر آنها در باره ویژگی هایشان گفتند اما نفر ششم گفت که چگونه شرکت با انجام اقدامات او – در صورت انتخاب شدن – بهتر خواهد شد . او روی مستمعین و آنچه به دست خواهند آورد تأکید کرد تا خودش .
همه ما می دانیم که روابط میان فردی مهم هستند . بنابراین فقط نیاز داریم که اهمیت تمرکز بر دیگران را به خومان یادآوری کنیم و از کارهایی که می توانیم هر روز بر اساس آن انجام دهیم ، آگاه باشیم .
تشخیص اهمیت خودباوری :
در تمرکز بر دیگران به خاطر داشته باش که خود باوری فرد دیگر در آنچه انجام می دهد ، بی نهایت مهم است . خود باوری کلید موفقیت ها و شادی های فردی است برای هر کدام از ما ضروری است که راهی برای رسیدن به احساس خوب در باره خومان و کمک به دیگران در این خصوص ، پیدا کنیم .
یک فرد می تواند شکست را تا حدی تحمل کند که بتواند با آن رو به رو شود و چند دلیل منطقی برای ادامه دادن به این احساس که او یک موجود ارزشمند است ، پیدا کند . پیشاپیش در ذهنتان نگه دارید و به طور مستمر راه هایی را جست جو کنید که افراد دیگر هم در باره خودشان احساس خوبی داشته باشند . باید برنامه ای داشته باشید که شما را با پیام های مثبت در باره اینکه چه چیزی در مورد شما خوب است و چه می توانید انجام دهید ، احاطه کند .
تمرکز بر نگرش ها :
عملکرد کارکنان بیشتر بر اساس نگرش ها محدود می شود تا توانایی های آنان . یک فرد با نگرش مثبت مطمئناً بهره وری بیشتری از فردی با نگرش منفی دارد هر کدام از ما می توانیم کنترل کاملی روی نگرش هایمان داشته باشیم .
نگرش ها بی نهایت مسری هستند . اجازه دهید یک اپیدمی را آغاز کنیم : ما می گوییم شخص اشتیاق مسری دارد اشتیاق یک نگرش است و امرسون می گوید هیچ عظمتی بدون وجود شور و اشتیاق حاصل نشده است . نگرش ها از یک فرد به افراد دور وبر منتقل می شود . هر شخصی می تواند با نگرشش در ارتقای یک گروه یا سقوط آن نقش داشته باشد . مراقب آنچه شما و دیگران به اطراف منتقل می کنید ، باشید . با نگرش مثبت و مشتاقانه ، دست به کار فعالیت های قابل کنترل شوید و این برخورد را به هر فردی که می توانید منتقل کنید . تلاش کنید تا نگرش های مثبتی را که بر شرکت شما اثر
می گذارد ، گسترش دهید .
در باره اینکه شما چه احساسی را در دیگران برمی انگیزید ، فکر کنید :
در تعاملاتتان با دیگران باید نسبت به اینکه چه احساسی را در دیگران بر
می انگیزید ، آگاه و حساس باشید باز خوردهایتان چگونه است ؟ زمان انتقال پیام چطور عمل می کنید؟ انتقاد چطور ؟ دیل کارنگی می گوید انتقاد فرد را در موضع دفاعی قرار می دهد و معمولا او را در تأیید خودش حریص
می کند ، از طرفی انتقاد ، غرور و احساس فرد را جریحه دار کرده و باعث رنجش شخص می شود بنجامین فرانکلین می گوید من با کسی درباره نقاط ضعفش صحبت نمی کنم و تنها از نکات مثبت وی می گویم . ما با آنچه مهربانی یا نامهربانی است سرو کار نداریم این متخصصان بر اساس تجربیات گسترده شان به ما می گویند انتقاد صِرف ، در نحوه انجام کارها توسط دیگران موثر نیست . بیشتر سعی کنید بفهمید چرا افراد به این شیوه رفتار می کنند . اگر با همکاران به طور مرتب صحبت کنید و از کارشان ، وقتی آن را درست انجام داده اند ، قدر دانی کنید ، مسئولیت های جدید را آسان تر می پذیرند . اگر تعاملات ما با دیگران منفی باشد ، آنها کارایی نخواهند داشت . بنابر این قبل از اینکه بتوانیم لغزش یابی کنیم ، نیاز به برقراری رابطه دوستانه داریم . در مقابل . تشویق و قدردانی به افراد کمک می کند و بهره وری را افزایش می دهد . به افراد نشان دهید که ارزش آنها را تشخیص می دهید .
یک راه ساده برای تشویق دیگران و داشتن تأثیر مثبت بر آنها ، قدردانی از کارهای خوبی است که انجام می دهند . وقتی فردی کاری را برایتان انجام
می دهد ، به خاطر داشته باشید که قبل از خاطر نشان کردن مسائل معوقه یا درخواست انجام یک کار دیگر ، از او تشکر کنید .
راه دیگر برای نشان دادن قدردانی آگاه کردن فرد از نتایج پایانی همکاری او است ، اگر همکار ، انجام یک پروژه خاص است نتیجه نهایی را برایش تشریح کنید . طبیعتاً تصور اینکه کارهای صورت گرفته او در یک حفره سیاه ناپدید شده ، خوشایند او نیست . افراد باز خورد می خواهند و اگر ببینند که مشارکتشان واقعا اهمیت داشته ، می پذیرند که در آینده نیز همکاری کنند .
وقتی از کسی می خواهید کاری را برای شما انجام دهد ، می توانید آن را به طریقی مطرح کنید که تشویق کوچکی در باره سوابق فرد به او بدهد . به عنوان مثال با گفتن این عبارات : شما واقعا در این نوع فعالیت ها خوب هستید یا ، من می دانم شما با تمام ارتباطات و آشنایی هایتان می توانید آنچه را که شرکت نیاز دارد انجام دهید . این نشان می دهد که شما قدردان توانایی ها و کمک های آن فرد هستید .
ایجاد و نگهداری انگیزه درونی :
انگیزه مربوط به نگرش است . به خاطر داشته باشید که فقط انگیزه درونی اثر دارد و فعالیتی را به سرانجام می رساند . اساس آن هم ارزش های درونی است که به خود باوری ، لذت و غروری که از انجام کارها احساس می کنیم ، مربوط می شود . ما می توانیم چند راهنمایی مفید از یک سخنران با انگیزه یا یک کتاب به دست آوریم و ممکن است چنین نکاتی ناگهان ذهنمان را روشن کند و برای مدتی فعالیت کنیم اما انگیزه بیرونی تأثیر محدودی دارد و بسیار مهم تر اینکه ، موقتی است . انگیزه پاینده باید از درون خود فرد پدیدار شود .
اگر به واسطه مواردی که رئیس بالا دستی پیشنهاد و ارائه می دهد ، مانند حقوق ، پست های رده بالا ، دفتر بزرگ و ... دارای انگیزه می شوید ، در یک مقطع زمانی به انفعال می رسید . این امر اتفاق می افتد ، چون در انگیزه های بیرونی سرخوردگی گریز ناپذیر وجود دارد . در آن مرحله احساس
می کنید آنچه را سزاوارش بودید ، به دست نیاورده اید . این مسئله ممکن است مدتی زمان ببرد اما نهایتاً اتفاق می افتد . بنابراین اگر آنها تنها عواملی هستند که شما را به حرکت وا می دارند ، در دراز مدت با مشکل مواجه خواهید شد . برای داشتن یک موقعیت حقیقتاً پر ارزش در تمام دوران شغلی باید خود انگیزشی داشته باشید . می بایست برای عالی بودن در کارتان تلاش کنید زیرا این قضیه تمام آن چیزی است که می خواهید انجام دهید . ارزش خود و آنچه را که سزاوارش هستید ، پیدا کنید . در این حالت شما رئیس خودتان هستید و مهم نیست که برای چه کسی کار می کنید . این کاری است که یک حرفه ای واقعی باید انجام دهد . به عنوان مثال رانندگی کاری نیست که ناگهان یاد بگیرید و انجام دهید . این امر یک نگرش است که به واسطه تجربیات روزانه د ر زندگی ما شکل می گیرد و می تواند در طول زمان بر اساس تجربیاتی که به دست می آورید ، افزوده یا کاسته شود . تجربیات به وسیله اثرات افزاینده تمام تعاملاتتان با دیگران تعیین می شود و مانند دیگر نگرش هایتان مسئله ای است که آن را کنترل می کنید .
افزون کردن انتظارات :
پیگ مالیون یک مجسمه ساز بود که می خواست مجسمه یک زن بسیار زیبا را خلق کند . او دقیق کار کرد تا یک مجسمه عاجی زیبا بسازد . بعد از اتمام کار ، مجسمه آنقدر زیبا بود که پیگ مالیون عاشقش شد . الهه زنان در پاسخ به درخواستش مجسمه را به یک زن زنده تبدیل کرد و پیگ مالیون با او ازدواج کرد . پیک مالیون می خواست مجسمه زیبا شود و شد . اثر پیگ مالیون به این حقیقت بر می گردد که امور همانطوری می شوند که ما انتظار داریم . این داستان فقط حکایت اقبال مساعد نیست ، بلکه به این معناست که انتظارات ما طریق انجام کارها را معین می کند و به نوعی مفهوم آینده نگری ثمربخش را می رساند . روانشناسان اثر پیگ مالیون را در شماری از مطالعات نشان
داده اند . آنها دریافته اند که بهره وری کار گروهی بستگی به انتظارات روسا دارد . مردم به طور مشخص به انتظارات ما واکنش نشان
می دهند .
اگر می خواهید دیگران کار بیشتری انجام دهند ، انتظاراتتان را بیان نکنید . برای آنها از آنچه می خواهیدیا امیدوارید که صورت پذیرد ، نگویید . بلکه اجازه دهید به انتظارات شما پی ببرند ، بدانند برایشان احترام قائلید ، ایشان را افرادی لایق می بینید و می دانید که آنها می توانند بهترین کار را انجام دهند . این برخورد باعث می شود افراد به همین روش عمل کنند .
با ملاحظه باشید :
راه های کوچکی را که باعث می شود بیشتر رعایت دیگران را بکنید ، جست و جو کنید . به عنوان مثال برای ملاحظه موقعیت و احساسات دیگران وقتی
می خواهید کاری را برای شما انجام دهند از چنین عباراتی استفاده کنید : من می دانم که شما گرفتار هستید ... ( ولی امیدوارم که بتوانید کار من را خیلی زود انجام دهید )....... یا ، من می دانم این کار برایتان لذت بخش نیست ( اما امیدوارم که به هر حال آن را انجام دهید ) . اگر موقعیت فرد را درک کنید ، او احتمالا با علاقه بیشتری کار را انجام می دهد . این امر نشانگر آن است که شما به خود شخص دقت دارید نه به آنچه می خواهید .
گوش کنید :
پسرم ، شاهرخ شما میدانید که اکثراً من مسائل را با امثله بیان میکنم ، پس گوش کنید ، مردی سالها وقت صرف کرد که به گربه اش صحبت کردن بیاموزد . او هرگز در مورد یک گربه ای که حرف میزند چیزی نشنیده بود و فکر می کرد اگرگربه بتواند صحبت کند واقعاً یک کار جالب انجام داده است . وی هر تکنیکی را که تصور میکرد ، به کار برد اما موفق نمی شد . یک روز همراه گربه اش در اطاق نشیمن نشسته بود که گربه ناگهان رو کرد به او و گفت سقف را نگاه کن.
مرد صدای گربه را نشنید یا دقت نکرد که گربه صحبت کرده است . سقف فرو ریخت و مرد زیر توده ای از سنگ و خاک مدفون شد . گربه سرش را با تأسف تکان داد و گفت 6 سال وقت صرف کرد که به من صبحت کردن بیاموزد ولی وقتی این کار را انجام دادم ، اصلاً گوش نکرد . گوش دادن بسیار مهم است و همه ما می توانیم با تمرکز بر دیگران ، توجه به پیام آنها و احساسی که در ورای آن وجود دارد ، بهتر شویم . گوش دادن نادیده ترین بخش فرایند ارتباطات است . کتابها و واحدهای زیادی در باره نوشتن و صحبت کردن وجود دارد که در آن مهارتهایی برای ارزیابی عملکرد کارمندان در نظر گرفته شده است اما مهارتهای گوش دادن را چگونه مد نظر قرار می دهیم ؟ مقدار زیادی از اطلاعاتی که ما برای کار بهره ورانه و گرفتن تصمیمات خوب نیاز داریم به صورت کلمه ای به سمت ما می آید اما ما بسیاری از آن را جا
می گذاریم .
واضح و روشن ارتباط برقرار کنید :
شیوه ارتباطی را که مورد استفاده قرار می دهید ، به طور دقیق انتخاب کنید ، ارتباط چهره به چهره ، تلفنی ، ارتباط از طریق پست الکترونیکی -  و ...... هر کدام از این روشها نقاط ضعف و قوت خود را دارد . مکالمه تلفنی از صحبت چهره به چهره کمتر شخصی است . سیستم پیام تلفنی این نوع ارتباط را غیر شخصی تر می سازد . پست الکترونیک هم اشکالات غیر منتظره زیادی دارد . جلسات ، یک بخش مهم از فرایند ارتباطات هستند . نیروی انسانی زیادی صرف جلسات می شود . بنابر این مهم است که جلسات موثری داشته باشیم . مطمئن شوید که شما یک فرد موثر در جلسات هستید . دیدگاهایتان را توضیح دهید و در حالی که سعی می کنید موضوع را در اختیار داشته باشید ، از تمام مشارکت کنندگان اطلاعات بگیرید .
پاداش ها را مشخص کنید :
آیا در شرکت پاداش به آنهایی که با اتکا به موقعیت محافظه کارانه از خطر کردن اجتناب می کنند ، تعلق می گیرد ؟ آیا به مبتکران ، رهبران واقعی و آرمان گراها اختصاص می یابد یا به کسانی که در اطراف شما به نوعی مطیع هستند ؟ آیا کارمندان با سابقه نسبت به برخوردهای شرکت احساس خوبی دارند ؟ محل تاکید مدیریت یا رهبری شما کجاست ؟ آیا مدیریت به جزئیات و اهداف آسان بیشتر از بهبود غیر محسوس و اهداف گسترده تاکید دارد ؟ آیا اشخاص را برای هر اشتباهی که می کنند مورد حمله قرار می دهید و کارمندان مجبورند دائماً از خودشان دفاع کنند و در این صورت یک فضای رعب و وحشت ایجاد می شود ؟ آیا کارمندان به این دید نگریسته می شوند که آنها کار را یک امر طبیعی می بینند و می پذیرند که با تمام نیرو کار کنند . به هر نوع رفتاری که پاداش بدهید ، بعداً همان رفتار را دریافت خواهید کرد .
در خاتمه : 
بر مهارتهایی که برای موفقیت مهم هستند – مهارتهای ارتباط جمعی و میان فردی – تمرکز کنید . روابط را به طریقی ایجاد کنید که کارمندان دوست داشته باشند کار را برای شما انجام دهند . الگویی برای انجام کار کیفی که دیگران نیز آن را سرمشق قرار دهند، داشته باشید برای بهتر شدن تلاش کنید و از آن مهم تر ، از کار لذت ببرید ، و در خاتمه برای همکاران ، کارمندان شخصیت قائل شوید .
به امید روزی بهتر
     
 
 

 
 
■ ويژگي هاي شخصيتي مديران موفق
( پيمانكاري )

• انگيزه
              انگيزه يكي از ويژگي هاي مدير موفق است كه حتي مي توان به عنوان يك  صفت شخصيتي از آن نام برد . وقتي تاريخچه زندگي مديران موفق بررسي مي شود ، همگي آنها داراي انگيزه هاي قوي براي مدير شدن بوده اند .

• مهارتهاي ارتباطي
          مدير زماني در امر مديريت موفق است كه قادر به سخنراني مفيد و  اثر بخش در اماكن عمومي و در بين زيردستانش باشد . رهبر يا مدير بايد قادر به برقراري ارتباط با سبك و شيوه خاص سازمان يا گروه بوده و پيام و منظور او مناسب با فهم و درك شنوندگان و حضار باشد . براي مثال كلمات پيچيده و تخصصي نمي تواند براي كاركناني كه داراي دانش تخصصي محدود هستند ، مفيد باشد . كاركنان آموزش ديده مي توانند منظور خاص مدير را درك بكنند ، اما زيردستاني كه داراي محدوديت در آموزش هاي رسمي هستند ، ممكن است منظور مدير را درك نكنند . در كل زبان مدير بايد متناسب با ويژگي ها ، معلومات و اطلاعات زيردستان باشد .
 
• استقامت
     از آنجايي كه تغييرات كوچك و بزرگ در باور ها و عقايد زيردستان به صورت تدريجي و با صرف وقت ايجاد مي‌شود مديري موفق است كه براي تلاش چندين ساله آماده و در اين راه داراي روحيه مقاومت و پشتكار بوده و از هيچ گونه تلاشي دريغ نكند و آماده رويارويي با ناكامي ها و شكست ها باشد .

• صبر و شكيبايي
      صبر ، شكيبايي و خودنظمي از صفات اصلي و اساسي مدير است . مدير هميشه بايد به خاطر داشته باشد كه گذشت زمان ، عنصري ضروري براي مديريت و اعمال تغييرات است . براي بسياري از مديران جوان ، صبر و مقاومت بسيار دشوار است . آنها بايد آگاه باشند  كه پذيرش عقايد جديد و تغيير در رفتار زيردستان زماني صورت ميگيرد كه زمان لازم براي تفكر در مورد تغييرات وجود داشته باشد .
• ذكاوت و زيركي
         يك مدير موفق ، مديري است كه نسبت به نيازها و خواسته هاي زيردستانش آگاهي دارد . آگاه بودن از خواسته هاي زير دستان و تأمين آنها عامل موثري در گسترش اعتماد آنان به مدير است ، مدير باهوش و با ذكاوت ، مديري است كه بتواند به طور دقيق وضعيت خلقي زيردستان را تشخيص داده و به رفع ناراحتي ها و مشكلات روحي آنها بپردازد . توانايي گوش دادن از مهارت هاي ضروري يك مدير خوب و موفق است . مدير بايد با زيردستان تماس داشته و در جريان مشكلات و ناراحتي هاي آنان باشد .

• راستي و صداقت
مدير نياز به اصل صداقت و اطمينان در برخورد با زيردستانش دارد .  زيردستان اغلب از مديري اطاعت مي‌كنند كه صادق و قابل اطمينان باشد . پذيرا بودن و خلوص دو ويژگي هستند كه اغلب زيردستان از آن تقدير مي‌كنند و دوست دارند كه مدير آنان داراي اين دو ويژگي باشد ، راستي و صداقت مدير باعث گسترش روابط زيردستان باوي و حرف شنوي آنها و در نتيجه مديريت اثر بخش مي شود .

• تشويق و پاداش دادن
      همه افراد دوست دارند به خاطر كارهايي كه براي سازمان انجام مي دهند از آنها قدرداني و تعريف شود . مديري موفق است كه بتواند به موقع و به طرز مناسبي كليه كاركنان تحت امرش را كه به گونه اي مفيد و اثر بخش براي سازمان كار مي كنند ، مورد تشويق قرار دهد ، حتي تشويق كلامي و در اين راه رعايت عدل و انصاف را نيز بكند .

• مردم سالاري
        مديران بايد از خود زيردستان ، با آنها و براي آنها باشند . تنها دليل مديريت بايد منافع زيردستان باشد . مدير بايد به منافع زيردستان احترام بگذارد و تمام تلاش خود را صرف ارضاء و تأمين نيازهاي آنها نمايد . نگرش منفي و سوء ظن زيردستان نسبت به مدير زماني شكل مي گيرد كه مدير نسبت به خواسته ها و منافع آنان بي اعتنا و به فكر تأمين منافع خودش باشد . بايد تمام نيازهاي يك مدير ارضاء شده باشد تا وي در راه تأمين منافع زيردستانش از هيچ گونه كوششي دريغ نكند .
            
• قدرت پيش بيني
         مدير موفق ، مديري است كه در تعيين احتمالات ، واقع بين باشد   مدير بايد هنر درك امكانات و احتمالات را داشته باشد . بايد از خصوصيات ، توانايي ها ، امكانات ، ميزان حمايت زيردستان و سازمان مربوطه ، نقاط ضعف و قوت خود و احتمال موفقيت برنامه هاي طراحي شده اطلاع كامل داشته باشد . در نهايت مدير بايد آشنايي كامل با قوانين احتمالات داشته باشد . قدرت پيش بيني ارزش زيادي براي يك مدير دارد .
• عملگرا بودن
               مدير زماني موفق است كه در اجراي تصميماتش راسخ باشد و آنها را به منصه ظهور برساند . مدير بايد آمادگي رويارويي با ناكامي ها ، كارشكني ها و انتقادات درست و نادرست را در راه اجراي تصميماتش داشته و در اين راه از هيچ گونه كوششي دريغ نكند .
• پيشرو بودن
         مدير موفق ، زيردستانش را به جلو حركت مي دهد . در مديريت ، ارتباطات و تركيب راهبردهاي جديد مهم هستند . مدير پيشرو ، اسباب و امكانات لازم را براي پيشرفت سازمان و زيردستان فراهم مي كند .

• تفويض قدرت
        گاهي اوقات حتي بهترين مديران نمي‌توانند به تنهايي از عهده شغل مديريت برآيند ، آنها نياز به ترغيب زيردستان براي انجام كارهاي سازمان دارند . آنها بايد به زيردستان اعتماد كنند و قادر به تفويض مسئوليت ها بين آنها باشند . ويژگي مشترك در تمام مديران موفق توانايي آنها در كار گروهي و پيوند با زيردستاني است كه قادر به همكاري در جهت اداره بهينه سازمان هستند .
 
• جذابيت
         معمولاً زيردستان ، مدير را به عنوان شخصي مي‌شناسند  كه جلوتر از زمان خود حركت مي كند ، جذبه نقش اساسي در اين برداشت دارد . مدير جذاب توانايي بيشتري در هدايت زيردستان و ترغيب آنان در انجام وظايف محوله دارد .

• همدلي
         درك دنيا از ديدگاه زيردستان از صفات اصلي مديران موفق است . بدون همدلي ، مدير نمي‌تواند اعتماد زيردستان را نسبت به خود جلب كند ، و بدون اعتماد زيردستان ، مدير قادر به هدايت موفق سازمان نيست .
 
• آگاهي و شهود
       تغييرات سريع در دنياي امروز باعث مي‌شود كه مدير براي اتخاذ تصميمات صحييح و مناسب در زمينه هاي مختلف ، آگاهي زيادي داشته باشد . بنابراين مديران موفق ، افرادي آگاه و مطلع در زمينه هاي مختلف هستند . استدلال و منطق نمي‌تواند در هر موقعيتي به مدير كمك كند به همين دليل بيشتر مديران موفق ، به ارزش شهود و ادراك خود در فرايند تصميم گيري واقف هستند .

• انرژي بالا
         ساعات كاري طولاني و سفرهاي زياد دو شرط لازم و اساسي مديريت به شمار مي‌آيند . داشتن هوشياري و تمركز ، موانع عمده اي هستند كه هر مدير با آنان مواجه خواهد شد . داشتن روحيه ، انرژي ، نيروي زياد و نشاط از ويژگي هاي اصلي مدير موفق و كارآمد است .
 
• دقيق بودن
مديران موفق در تعاملات اجتماعي ، افرادي دقيق و ريزبين بوده و داراي شهرت و ثبات در روابط اجتماعي هستند و در نتيجه تمايل به آگاهي اجتماعي دارند . مديران موفق در پيش بيني ها ، تصميم گيري ها و انجام وظايفشان خيلي دقيق هستند .

• اعتماد به نفس
يكي ديگر از ويژگي هاي شخصيتي مشترك مديران موفق ، اعتماد به نفس و انعطاف پذيري آنان است . نياز خيلي كمي به تأييد ديگران دارند ، آنها كلاً افرادي مطمئن و فاقد احساس گناه بوده و معمولاً تحت تأثير اشتباهات و شكست هاي گذشته قرار نمي‌گيرند .
            
• شهامت اجتماعي
يكي از ويژگي شخصيتي مديران موفق ، تمايل آنها به پذيرش خطرات خود انگيخته است . آنها معمولاً از نظر اجتماعي افراد جسور ، منطقي ، مسئوليت پذير و داراي ثبات هيجاني مي‌باشند .

• وظيفه شناسي
مديران موفق افرادي وظيفه شناس و داراي وجدان كاري قوي هستند . معمولاً آنها در سطح بالايي از برتري ، پاكدامني ، خودنظمي و ميل دروني براي انجام وظايف به نحو احسن ، قرار دارند .
 
• اشتياق
مديران موفق افرادي فعال و پر تلاش هستند ، آنها در اغلب موارد ، تغييرات و مسائل پيش آمده را با آغوش باز مي‌پذيرند . آنها ، افرادي تيز بين و هوشيار و در اغلب موارد در جست و جوي روش هاي جديد براي انجام امور بر مي آيند .

• تسلط
  مدير بايد فردي قاطع ، جسور و مسلط بوده و در شيوه هاي تفكر و نگرش نسبت به ديگران راسخ و مصمم باشد .    

• ثبات هيجاني
يك مدير خوب بايد قادر به تحمل ناكامي و فشار رواني باشد . بنابراين او بايد بلوغ فكري و قدرت سازگاري مناسب را براي كنار آمدن با مشكلات پيش آمده داشته باشد . 
 
 
 

 
 
 
 
مدیریت ایجاد شرح وظائف پرسنل


در کارگاه های ساختمانی
 
 
بخش خصوصی – شرکت های پیمانکاری
اشراف به شرح وظائف ، چه در موقعیت اجتماعی و چه در زمینه شغلی ، یکی از مهمترین مواردی است که در زمینه پیشرفت مقاصد آتی هر فرد کمک موثری خواهد بود ، که پیروی از آن در ترقی و رشد اجتماعی او دخیل خواهد بود .
مجموعه زیر ، دست نویس سالهای پیش بوده که در زمان استخدام پرسنل ، شرح وظائف مربوطه ضمیمه نسخه برگه استخدامی او میشد و عملکرد او را بر اساس شرح وظائف محوله ، با سایر پرسنل چه در رده بالاتر و روابط او با رده های زیر دست تنظیم میگردید .
این شرح وظائف از منظر مدیریتی پیمانکاری (راه سازی و ساختمانی ) بخش خصوصی ارائه شده و میتواند برخی از موارد آن با سایر رده های اجرائی دیگر متفاوت باشد ، که می توان با تغییراتی در آن استفاده بهینه شود . این شرح وظائف قطعی و لازم الاجرا برای هر پروژه نبوده و میتوان با حذف برخی از آیتم ها و اعطای آن به رده دیگری ، در صورت حفظ بدنه اصلی و صدمه نخوردن به سایر اجزای آن و مطابقت با شرح پروژه از آن استفاده کرد . 
فهرست شرح وظائف شغلی
     الف : مدیر فنی
     ب : مدیر اجرائی
      ج : رئیس کارگاه
1- امور اداری کارگاه
2- امور مــالی کارگاه
3- امور اجرائی کارگاه
      د : انبار
      ﻫ : امور اداری
1- کارگزینی
2- کارپردازی
3-  تدارکات
4- منشیگری و بایگانی
5- امور دفتری

• مدير فني
وظايف مدير فني شركت
كليات  :
مدير فني شركت آخرين مرجع در امور فني شركت مي‌باشد و سرپرستي كليه امور فني شركت چه از لحاظ اجرا و چه از لحاظ طرح و برنامه ريزي با ايشان خواهد بود شرط لازم براي ايشان درجه فوق ليسانس در راه و ساختمان (عمران) و حداقل 10 سال سابقه رئيس كارگاهي و 5 سال سابقه مديريت مي‌باشد البته بهتر است كه مدير فني از مهندسين با سابقه شركت انتخاب گردد ولي اين شرط لازم نمي‌باشد . مدير فني مستقيماً در مقابل مدير عامل شركت مسئول مي‌باشد و تحت سرپرستي مدير عامل شركت انجام وظيفه خواهد نمود ولي در امور فني و اجرائي در چهارچوب مقررات شركت استقلال دارد و در هر حال چنانچه اختلاف نظري در امور فني و اجرائي شركت بين مدير فني و مديرعامل پيش آيد نظريه هيئت مديره قاطع خواهد بود .
الف ) اطلاعاتي كه بايد داشته باشد :
1- اطلاع از كليه امكانات پرسنل فني شركت .
2- اطلاع از كليه امكانات پرسنل اداري كارگاهي شركت .
3- اطلاع از كليه امكانات ماشين آلات شركت .
4- اطلاع از كليه امكانات لوازم و مصالح شركت .
5- اطلاع از مفاد كليه پيمانها .
6- اطلاع از مفاد كليه شرائط پيمانها .
7- اطلاع از كليه مشخصات خصوصي پيمانها .
8- اطلاع از كليه مشخصات فني پيمانها و از فهرست بها و مقادير آن .
9- اطلاع عمومي از نقشه هاي كليه پيمانها
10-  اطلاع  از كليه مكاتبات در مورد قرارداد هاي شركت با كارفرما و مهندسین مشاور و سایر ارکان پروژه.
11-  اطلاع از كليه قراردادهاي دست دوم .
12- اطلاع از نحوه کارکرد انواع ماشين آلات و مصالح جديد ساختماني .
13- اطلاع از واحد قيمتها ( نرخ روز )كليه لوازم ، مصالح ، ماشين آلات و دستمزدها .
14- اطلاع از تجربيات قبلي شركت در مورد نحوه انجام كار پرسنل ، ماشين آلات و غيره .
15- اطلاع عمومي از كليه فرمولهاي مهندسي سيويل و اطلاع كلي از تأسيسات و برق .
16- تبحر در استفاده بجا از ماشين آلات .
17- تبحر در اجرای طرق ساختماني و نحوه اجرای آن .
18- تبحر در اصول صحيح مديريت صنعتي .
19- اطلاع از كليه آئين نامه ها و شرح وظايف شركت .
20- اطلاع از اصول حسابداري شركت .
21- اطلاع از اصول انبارداري و نحوه پیاده کردن آن در شركت .
22- اطلاع از كليه قوانين جاريه مربوط به امورات پيمانكاي.
مانند قوانين و بخشنامه هاي مربوط به امور بیمه های كارگري ، ماليات های مختلف و بخشنامه های سازمان برنامه .
23- تبحر در برنامه ريزي
24- اطلاع از حسابداري صنعتي ( قيمت تمام شده )
25-تبحر در اقتصاديات پيمانكاري مانند آنكه در چه محل و تحت چه شرايطي استفاده از چه وسایلی ارجهيت دارد و يا ظرفیت و بازدهی كدام ماشين آلات براي كار بخصوص بصرفه تر است و يا در كجا بايد از كارگر بجاي ماشين آلات استفاده كرد و يا يه چه ترتيب مي‌تواند با ميزان كردن سنگ شكنها و سرندهای بچینگ بازدهی آنها را بالا برده و پرت مصالح را كمتر كرد .
ب ) هماهنگ نمودن مديران امور اجرائي با يكديگر
ج ) صدور دستورات مورد لزوم ، اجرائي ، فني و مالي به مديران اجرائي در رابطه با سياست كاري مالي شركت .
د ) اجراي جلسات هماهنگي كارگاهها در مركز با حضور مديران امور اجرائي بطور حداقل هر 15 روز يكبار و در مواقع اضطراري بيشتر .
ﻫ) آشنا نمودن مديران امور اجرايي با سياست شركت .
و ) مربوط نمودن رابطه كليه دوائر با مديران امور اجرائي و حل و فصل نمودن مشكلاتي كه احياناً آنان با ساير دوائر دفتر مركزي دارند .
 

• مدير اجرائي
وظايف مدير امور اجرائي :
   مدير اجرائي شركت در مقام سرپرستي روساي كارگاهها رابط بين كارگاهها و دفتر مركزي شركت نيز خواهد بود ، رتبه لازم براي ايشان حداقل درجه ليسانس در راه ساختمان و ده سال سابقه رئيس كارگاهي مي‌باشد مدير اجرائي شركت مستقيماً تحت نظر مدير فني شركت انجام وظيفه مي‌نمايد و مجري كليه تصميمات و برنامه هايي كه در مركز براي كارگاهها گرفته مي‌شود مي‌باشد جزئيات وظايف ايشان بشرح زير خواهد بود :
الف : اطلاعاتي كه بايد داشته باشد
         1 -اطلاع ازكليه امكانات پرسنل فني شركت .
2- اطلاع از كليه امكانات پرسنل اداري كارگاهي شركت .
3-اطلاع از كليه امكانات ماشين آلات شركت .
4- اطلاع از كليه امكانات لوازم و مصالح شركت .
5-اطلاع از مفاد كليه پيمانها .
6- اطلاع از مفاد كليه شرائط پيمانها .
7- اطلاع از كليه مشخصات خصوصي پيمانها .
8- اطلاع از كليه مشخصات فني پيمانها و از فهرست بها و مقادير آن .
9-  اطلاع عمومي از نقشه هاي كليه پيمانها .
10 – اطلاع از كليه مكاتبات در مورد قرارداهاي شركت با كارفرما .
11- اطلاع از كليه قراردادهاي دست دوم .
12- اطلاع از كليه مكاتبات با پيمانكاران دست دوم .
13- اطلاع از واحد قيمتهاي (نرخ روز ) كليه لوازم ، مصالح ، ماشين آلات و دستمزدها .
14- اطلاع  از تجربيات قبلي شركت در مورد نحوه انجام كار پرسنل ماشين آلات و غيره.
15- اطلاع عمومي از كليه فرمولهاي تقريبي مهندسي سيويل .
16- اطلاع از طرق اجرای جديد ساختماني متداول درايران و دنيا .
17- اطلاع از نوع ماشين آلات و مصالح جديد ساختماني .
18- اطلاع از اصول صحيح مديريت صنعتي .
19- اطلاع از كليه آئين نامه ها و شرح وظائف شركت .
20- اطلاع از اصول حسابداري شركت .
21- اطلاع از اصول انبارداري شركت .
22- اطلاع از كليه قوانين جاريه مربوطه به كليه امور پيمانكاري .
       مانند قوانين و بخشنامه هاي مربوطه به امور كارگري ، ماليات و بخشنامه های سازمان برنامه و بودجه .
23- اطلاع از اصول صحيح برنامه ريزي .
24- اطلاع از حسابداري صنعتي ( قيمت تمام شده ) .
25 -اطلاع از اقتصاديات پيمانكاري مانند آنكه در چه محل و تحت چه شرائطي استفاده از چه ماشین آلاتی  ارجحيت دارد و يا تداخل كدام ماشين آلات براي كار بخصوص بصرفه تر است و يا در كجا بايد از كارگر بجاي ماشين آلات استفاده كرد و يا يه چگونه مي‌تواند با ميزان كردن سرندهای مرکز بتن دانه های  آنها را بالا برده و پرت مصالح را كمتر كرد  و به مقاومت بتن افزود .
ب : وظائف مدير امور اجرائي
1- مناقصات
1-1 اظهار نظر در مورد شركت در مناقصه از لحاظ امكانات اجرائي شركت نوع ، مدت و مبلغ مورد مناقصه و در صورت لزوم بازديد و مطالعات محلي .
1-2 اظهار نظر در مورد قيمتهاي پيشنهادي در مناقصه با توجه به سیاست کلی اقتصادی شرکت و کشور .
1-3 اظهار نظر در ساير اسناد و مدارك مناقصه .
2- تجهیز كارگاه
2-1 تصميم در مورد موقعيت جغرافيائي كارگاه با در نظر گرفتن موارد زير :
      2-1-1   آب شرب ، آب مصرفی کارگاه
2-1-2 فاصله و دسترسي به نقاط مختلف موضوع پيمان .
2-1-3 برق منطقه اي – برق اضطراری .
2-1-4 امكانات وسایل بهداشتی پرسنل.
2-1-5 عوارض طبيعي ( سواحل تپه ماهور كوهستاني ) .
2-1-6 دسترسي بكارگاه از جاده هاي اصلي موجود .
2-1-7 تداخل محوطه كارگاه و عمليات اجرائي موضوع پيمان .
2-1-8 وسعت محوطه مورد لزوم ، متناسب با تجهیز کارگاه .
2-1-9 قيمت خريد و يا هر گونه پرداختي كه بايد بابت استفاده از محوطه به اشخاص ثالث پرداخت نمود ، مدير اجرائي شركت پس از تحقيقات لازم محل هاي مورد نظر خود را به ترتيب ارجهيت با ذكر دلائل به مدير فني پيشنهاد مي‌نمايد و پس از توافق مدير فني و تأييد مديرعامل محل كارگاه تثبيت خواهد شد .
3- چیدمان دفاتر ، كانتين ، تعميرگاه و غيره  كه دفتر فني تهيه نموده است و ارسال آن براي تأييد به مدير فني  ( اين برنامه شامل كليه لوازم و اسباب اثاثيه بايد باشد ) .
4- مصاحبه و تأييد رئيس كارگاهي كه مدير فني مي‌نمايد .
5- اظهار نظر در مورد ليست پرسنل مورد لزوم كه توسط دفتر فني تهيه شده است ، با همكاري رئيس كارگاه و ارسال آن براي تأييد به دفتر فني .
6- درخواست پرسنل مورد لزوم از كارگزيني مركز.
7- مطالعات ليست پرسنل شركتي كه براي انتقال به كارگاه جديد از كارگزيني پيشنهاد گرديده و ارسال  آن براي تأييد به مدير فني .
8- مصاحبه با افراد جديد الاستخدام براي كارگاه و تأييد آنها براي استخدام طبق آيين نامه هاي كارگزيني .
9- تقاضاي پرسنل مورد لزوم براي پيگيري و انجام امور اجرائي كارگاه در مركز از مدير فني و پس از تأييد درخواست استخدام از كارگزيني .
10- درخواست ارسال لوازم ، مصالح و ماشين آلات براي تأسيس كارگاه ، به كارپردازي بر اساس نقشه ها    برآورد هائيكه دفتر فني نمود و خود او روي آن اظهار نظر كرده و مدير فني تأييد نموده است .
11- ترتيب اعزام پرسنل براي تأسيس كارگاه از طريق كارپردازي از روي برنامه تدوین شده .
12- ترتيب ارسال چادر و يا كاروان و وسائل اوليه زندگي براي پرسنلي كه تجهیز کارگاه می نمایند .
13- اظهار نظر در برنامه تفضيلي اجرائي تهيه شده و در دفتر فني و اظهار نظر روي آن و ارسال آن براي تأييد به مدير فني .
14- برنامه تفضيلي اجرائي شامل برنامه هاي زير نیز بايد باشد :
        14-1 برنامه زماني جزء جزء عمليات .
        14-2 برنامه مالي شامل درآمد و مخارج ماهانه .
        14-3 برنامه و تعداد دستگاههاي توليد مصالح مورد لزوم ( و نقشه مربوطه )
         14-4 برنامه و تعداد ماشين آلات مورد لزوم ( ثابت و متحرك )
         14-5 برنامه و تعداد پرسنل مورد لزوم .
         14-6 سرمايه گذاري مورد لزوم .
        14-7 طريقه و متد انجام عمليات .
        14-8 امكانات مورد لزوم مانند قالب و غيره .
        14-9 برآورد تداركات كلي مانند آهن ، سيمان ، آجر ، كاشي ، قير و غيره ....
        14-10 برآورد مقادير انواع كارهائيكه اجراي آنها توسط پيمانكاران دست دوم پيش بيني شده است .0
15- درخواست ارسال امكانات مورد لزوم بكارگاه در تاريخهاي مشروحه در برنامه تفضيلي .
16- بازديد دقيق منطقه موضوع پيمان همراه با رئيس كارگاه ، مهندس خاك شناسي شركت ، نمايندگان دفتر فني  براي انتخاب معادن شن و ماسه ، خاك و سنگ موجود در منطقه .
   بر آورد ذخاير هر يك از معادن و تهيه كروكي ، موقعيت جغرافيائي هر يك و امكانات دسترسي به آنها و كليه اطلاعات مورد لزوم ديگر مانند امكان نصب دستگاههای سنگ شکن و سرند و ماشین آلات در معادن و فواصل آنها از منطقه موضوع پيمان و غيره و دادن گزارش جامع به مدير فني شركت براي تعيين معادن .
17- نظارت در ساختمان تأسيسات كارگاه و نصب دستگاههاي توليد مصالح و غيره كه طبق نقشه ها و مشخصات داده شده در مدت زمان داده شده با قيمت پيش بيني شده انجام يابد .
ج ) نظارت بر سرپرستي كارگاهها
1- مدير امور اجرائي بايد حدود 50% از وقت خود را در كارگاهها بگذراند بدين ترتيب در صورتيكه ماهانه فقط چهار بار به كارگاه سركشي مي‌نمايد فقط مي‌تواند سه كارگاه را اداره نمايد بنابراين شركت مي‌تواند به نسبت كارگاههاي خود بيش از يك نفر مدير امور اجرائي داشته باشد كه كليه آنها تحت نظر مدير فني شركت انجام وظيفه مي‌نمايد .
2- نظارت و سرپرستي كارگاهها شامل امور فني ، امور اجرائي ، امور اداري و امور مالي كارگاهها خواهد بود
2-1 امور فني كارگاه
       در مورد امور فني كارگاه وظايف مدير امور اجرائي شامل رسيدگي به موارد زير خواهد بود :
    الف ) رسيدگي به دفتر متره در مورد برآورد نقشه ها .
    ب )  رسيدگي به دفتر متره در مورد تهيه صورت وضعيت ها .
     ج )  رسيدگي به نقشه هاي موجود كارگاهي و اطمينان حاصل كردن از آنكه كليه نقشه هاي مورد لزوم بر طبق برنامه زمانبندی شده مصوب ابلاغ گردیده است .
      د ) بررسي نتايج آزمايشها و دادن دستورات لازم .
     ﻫ ) رسيدگي به صورت مجلس كارگاهي و اطمينان حاصل كردن از آنكه كليه صورت مجلس مورد لزوم تهيه گرديده اند .
     و ) بررسي نمودارهاي پيشرفت كار و کنترل پروژه و اطمينان حاصل كردن از آنكه كليه نمودارهاي پيشرفت كار بروز نگه داشته مي‌شوند .
     ز ) بررسي طرق اجراي عمليات و اطمينان حاصل كردن از آنكه كليه طرق اجراي عمليات باصرفه ترين متد موجود مي‌باشد .
    ح ) بررسي برنامه مالي و اطمينان حاصل كردن از آن .
    ط ) رسيدگي به بايگاني فني و اطمينان حاصل كردن از آنكه پرونده بايگاني فني دقيق نگه داشته شده است .
   ي ) بررسي برنامه تداركات و اطمينان حاصل كردن از آنكه اجناس در سر موقع درخواست شده اند .
   ك ) اطمينان حاصل كردن از آنكه كليه عملياتي كه خارج از دفترچه واحد بها انجام گرفته به مركز ارسال گرديده و تقاضاي قيمت جديد شده است .
    ل ) اطمينان حاصل كردن از آنكه كليه اطلاعات لازم به مركز ارسال شده است .
    م ) ارشاد دفتر فني و پيشنهاد دادن در موارد مختلف به دفتر فني براي بهینه كردن كارها .
    ن ) رسيدگي به قيمت تمام شده و اقدامات لازم در مورد نگهداري مخارج در چهارچوب بودجه مصوبه با در نظر گرفتن برنامه زماني .
2-2  امور اجرائي كارگاه
    الف ) رسيدگي به پيشرفت عمليات و ارائه راه کار لازم براي جبران تأخيرات .
     ب )  رسيدگي به طرق اجراي عمليات با در نظر گرفتن آنكه هم با طريقه مصوبه اجرا مي‌گردند و هم آنكه از لحاظ مالي مقرون به صرفه مي‌باشد .
   ج ) رسيدگي به اشكالات كارگاه و دادن دستورات براي رفع اشكالات .
  د ) رسيدگي به پرسنل اجرائي كارگاه و اطمينان از آنكه كار كليه پرسنل در حد متعارف با راندمان پيش بيني شده مطابقت دارد و كارگاه داراي پرسنل اضافي در هيچ يك از سطوح پرسنلي نمي‌باشد .
ﻫ ) رسيدگي به امور ماشين آلات در موارد زير :
1- كارت بازديد ماشين آلات به روز نگهداري مي‌شود .
2- سرويس ماشين آلات صحيح انجام مي‌گردد .
3- استهلاك وسائل و ماشين آلات از حد متعارف زيادتر نيست .
4- مصرف لوازم يدكی ماشين آلات از حد متعارف زيادتر نباشد .
  و ) رسيدگي به امور ترانسپورت شامل موارد زير :
1- برنامه كار كليه ماشين آلات دقيقاً صادر مي‌گردد .
2- ماشين آلات اضافي در كارگاه نيست .
3- برنامه كار كليه ماشين آلات كرايه اي دقيقاً كنترل و رسيدگي مي‌گردد .
4- ماشين آلات كرايه اي اضافي در كارگاه وجود ندارد .
5- درصورتيكه مبالغ هنگفتي بابت كرايه دستگاههائي پرداخت مي‌گردد كه خريد آن دستگاه را ايجاب مي‌نمايد بايد به مركز گزارش دهد .
   ز ) تأييد و دادن برنامه زماني اجرائي براي كارهاي محدود و فوري .
   ح ) اطمينان از آنكه روابط با كارفرما و مهندسين مشاور در كارگاه حسنه مي‌باشد و اقدامات لازم .
   ط ) تطبيق نمودارهاي پيشرفت زماني كار با وضعيت فيزيكي كارگاه .
   ي ) اطمينان از آنكه كليه مواردي را كه كارگاه بالاجبار خارج از نقشه كاركرده براي تهيه صورت مجلس مربوطه اقدام شده است .
   ك ) بررسي دقيق برنامه زماني كار با امكانات موجود كارگاه و اطمينان از آنكه تعهدات زماني كار انجام خواهد گرفت و دادن گزارش و پيشنهاد به مركز و ابلاغ تصميمات مركز به كارگاه .
   ل ) اطمينان از آنكه كليه دستورات صادره به كارگاه در مورد نكات مختلف اجرائي انجام گرديده و تهيه گزارش مربوطه براي مركز .
   م ) همكاري با رئيس كارگاه د رمورد پيدا كردن طرق مختلف انجام عمليات كه سود شركت را زياد كند و ضمن بررسي دقيق طرق اجرا كار اطمينان از آنكه ماشين آلات ثابت مانند كنكاسور كارخانه آسفالت و غيره بطرز صحيح نصب گرديده و مورد بهره برداري قرار می گیرد .
2-3 امور اداري كارگاه ها
      الف ) قسمت تداركات
1- رسيدگي به تداركات كارگاه بدين معني كه اجناس خريداري شده با قيمت مناسب بوده اند و در چهارچوب مقررات شركت خريد انجام گرديده اند .
2- رسيدگي به كانتين از لحاظ كميت و كيفيت غذا و مخارج مربوطه .
  ب ) كارگزيني
1- رسيدگي به حضور و غياب پرسنل .
2- رسيدگي به مادر كارتها بروشورهاي پرسنلي كه به روز نگهداشته شود .
3- اطمينان حاصل نمودن از آنكه كارگاه خارج از اختيارات خود وجهی اضافی پرداخت نکند .
4- رسيدگي به اضافه كاري افراد و اطمينان حاصل كردن از آنكه اضافه كاري خارج از برنامه انجام نگرديده و درصورتيكه انجام گرديده تأييد آن و يا دادن گزارش به مركز .
5- رسيدگي به امور بيمه هاي اجتماعي .
6- اطمينان از آنكه رفتار اخلاقي افراد در كارگاه مطابق با شئون ‌باشد .
7- رسيدگي به كمپ و مناطق مسكوني پرسنل .
8- اطمينان از آنكه كليه اختلافات كارگري در كارگاه حل شده است .
   ج )‌كارپردازي
       رسيدگي به امور پيمانكاران دست دوم :
1- قرارداد آنها انجام مي‌گيرد .
2- طبق برنامه داده شده كار مي‌كنند .
3- مشخصات عمليات انجام شده با قرارداد مطابقت دارد .
4- پرداخت اضافه نشده باشد .
5- كليه كسورات قراردادي از صورت وضعيت هاي آنها كسر شده است .
6- در صورتيكه پيمانكاري ضرر مي‌كنند پيدا كردن طريقه تعويض اجراي عمليات مورد پيمان پيمانكار با قيمت ارزانتر يا حذف و تغيير مشخصات عمليات واز طريق مهندسين مشاور .
7- اطمينان حاصل كند كه فروشندگان طبق قرارداد عمل نموده اند .
8- اطمينان حاصل كند كه كليه اجناس كه مي‌بايست خريد آنها از مركز انجام گيرد درخواست به موقع گرديده اند .
     د ) انبار
1- كارتكس انبار به روز نگهداري گرديده .
2- دفاتر انبار صحيح عمل گرديده .
3- خروجيهاي انبار به روز نگهداري شده .
4- طرز انبار كردن اجناس صحيح مي‌باشد .
     ﻫ ) بايگاني و منشيگري
          اطمينان از آنكه بايگاني كارگاه صحيح و به روز مي‌باشد .
2-4 امور مالي كارگاه
1- رسيدگي كلي به دفتر صندوق .
2- رسيدگي به اسناد حسابداري و تأييد مجدد آن .
3- اطمينان از آنكه بيلان كارگاه هر ماهه داده مي‌شود .
4- رسيدگي به حساب اشخاص.
5- رسيدگي به وضعيت مالي كارگاه و اطمينان از آنكه كارگاه به مقدار كافي ذخيره مالي دارد بدون آنكه اضافه وجهي بر مبلغ پيش بيني شده وجود داشته باشد و در صورت لزوم اقدام براي ازياد بودجه و يا كسر آن .
  2-5 گزارش بازدید کارگاه
      مدير اجرائي كارگاه  ضمن بازديد خود و رسيدگي به امور كارگاه بايد دقيقاً كليه اشكالاتی را كه در امور مشروحه فوق الذكر مشاهده مي‌نمايد ياد داشت نموده و آنچه را كه خود نتواند در كارگاه حل نمايد و يا از حدود اختيارات او بيشتر باشد به مركز گزارش داده و تا رفع اشكال پيگيري نمايد .
      مدير اجرايئ بايد گزارش دقيقي از بازديدد خود تهيه نموده و به مدير فني شركت بدهد .
      مدير اجرائي در مركز بايد پيگيري نمايد كه كليه احتياجات كارگاه را كه در بازديدهاي خود متوجه گرديده و يا مستقيماً از طرف رئيس كارگاه درخواست شده برآورده گردد به ترتيبي كه در برنامه زماني اشكالي توليد نگردد .
     مدير اجرائي بايد از كليه دستورات صادره به كارگاه اطلاع داشته باشد و اين دستورات بايد به اطلاع او تا حد ممكن رسيده باشد در غير اين صورت بايد ايشان در اولين فرصت مطلع گردد .

2-6 اختيارات كلي مدير اجرائي در سرپرستي كارگاهها بشرح زير خواهد بود .
1- مدير اجرائي اختيارات كامل براي اجراي برنامه هاي زماني پيشرفت ماشين آلات تجهيزات و مالي را دارد .
2- مدير اجرائي اختيارات كامل در مورد پرسنل كارگاهها تحت نظر خود را دارد .
3- مدير اجرائي اختيار دارد دستور خريد تا مبلغ ................ ريال را صادر نمايد .
4- مدير اجرائي اختيار انعقاد قرارداد با پيمانكاران جزء تا حد ...... ريال را طبق برنامه دارد .
5- تهيه ماشين آلات بايد پس از تأييد مدير فني و هيئت مديره با پيشنهاد مدير اجرائي انجام گردد .
6- كليه خريد هاي كلي نيز مانند ماشين آلات خواهند بود .
7- كرايه ماشين آلات و دستگاهها براي مدت ...... ساعت هر دستگاه در اختيار مدير اجرائي بوده و بيشتر از آن بايد تأييد مديرفني و هيئت مديره باشد .
8- حذف و يا تغييراتي در برنامه ها از اختيارات مدير اجرائي نبوده ولي ايشان مي‌توانند با ذكر دلائلي به مدير فني موضوع را مطرح نمايند .
 
 
 
• رئیس کارگاه
شرح وظايف رئيس كارگاه
رئيس كارگاه نماينده شركت در كارگاه مي‌باشد كه تحت سرپرستي مدير امور اجرائي شركت انجام وظيفه مي‌نمايد و وظايف ايشان بشرح ذيل خواهد بود كه ممكن است در حالاتي خاص تغييراتي در آنها به بنابر مقتضیات محل و نوع و حجم كار داده شود . رئيس كارگاه مسئول اجراي برنامه زماني و مالي كارگاه مي‌باشد . همچنين رئيس كارگاه مسئول حسن اجراي عمليات موضوع پيمان شامل اجراي دقيق نقشه ها و مشخصات فني و غيره مي‌باشد و بايد در نظر داشته باشد كه در هر حال نظر شركت اجراي عمليات موضوع پيمان طبق نقشه ها و مشخصات بنحو احسن بوده و هيچگونه صرفه جوئي بي‌مورد در نقشه ها و مشخصات نبايد انجام يابد .رئيس كارگاه سرپرستي  دوائر منختلف كارگاه شامل فصلهاي زير را دارد :
1- امور اداري كارگاه
     الف ) كارگزيني
     ب ) روابط عمومي
     ج ) كارپردازي
      د ) تداركات
2- امور مالي كارگاه
     الف ) حسابداري
      ب ) انبار
3- امور اجرائي كارگاه
      الف ) عمليات اجرائی پروژه
      ب)  دفتر فنی کارگاه
      ج )  ترانسپورت
      د )  ماشين آلات و تعميرگاه
1- امور اداري کارگاه
الف ) كارگزيني
1- تهيه ليست و برنامه پرسنلي مورد لزوم از روي برنامه پيشرفت كار زماني عمليات كه با تأييد مدیر اجرائی و برنامه رسمي اجرائي كارگاه مي‌باشد و پيشنهاد آن به دفتر مركزي همراه با توضيحات لازمه براي تصويب و پيگيري تا دريافت و تائید آن بوسیله مدیر اجرائی يا دريافت اجازه استخدام محلي . بديهي است كارگران ، سركارگران ، بناها ، سنگتراشها و پرسنل اجرائی در پايه استخدام كارگاهي خواهند بود كه در هر حال تعداد آنها بايد بتعدادي باشد كه بدون هزينه اضافي برنامه پيشرفت زماني اجرا گردد . در مورد تعداد اين قبيل افراد رئيس كارگاه مسئوليت مستقيم دارد و جوابگوي دفتر مركزي مي‌باشد .
     چنانچه در حين كار كارگاه ، احتياج به پرسنل اضافي داشته باشد رئيس كارگاه ضمن اعلام گزارشهاي روزانه خود طي نامه اي نيز مستقيماً از دفتر مرکزی درخواست اعزام پرسنل مورد لزوم را خواهد نمود در اين درخواست مشخصات پرسنل مورد لزوم بايد كاملاً ذكر شده باشد .
2- رسيدگي متناوب به حضور و غياب پرسنل كارگاه در كليه سطوح .
3- رسيدگي به بازدهي كاري پرسنل و تهيه گزارشات مربوطه .
4- رسيدگي و تأييد كارتهاي كارگري قبل از پخش بين كارگران .
5- رسيدگي ليست هاي پرداخت و تأييد آنها براي پرداخت .
6- چنانچه براي اجراي عمليات در برنامه زماني اضافه كاري پيش بيني نشده باشد رئيس كارگاه مي‌تواند با تأييد مدیر اجرائی  ، دستور اضافه كاري براي كارگاه صادر نمايد ولي در صورتيكه اضافه كاري در برنامه زماني پيش بيني شده باشد رئيس كارگاه موظف است كه طبق برنامه زماني اضافه كاري نموده و زمان آنرا به دقت كنترل نمايد .
7- در موارد اضطراري و استثنائي رئيس كارگاه ميتواند ، خارج از برنامه زماني دستور اضافه كاري براي شخص يا گروه بخصوصي از كارگران صادر نمايد ولي در هر حال بايد دلائل توجيهي خود را به مدیر اجرائی ارائه نماید . 
8- رسيدگي به امور رفاهي كارگران و كارمندان :
8-1   وضعيت خوابگاهها از لحاظ بهداشتي و نظافت .
8-2   وضعيت كانتينها از لحاظ بهداشتي و نظافت و نوع غذا .
8-3   وضعيت نانوائي از لحاظ بهداشتي (در صورت دائر بودن ).
8-4   وضعيت مغازه و فروشگاههاي مختلف كه امكان دارد در كارگاه دائر باشد .
8-5  در صورتيكه در كارگاه احتياج به تفريحات سالم باشد با درخواست رئيس كارگاه سينما و يا وسائل ورزشي براي شاغلين در كارگاه ايجاد خواهد گرديد.
9- رسيدگي به امور بيمه هاي اجتماعي :
9-1 رئيس كارگاه موظف است كه مطمئن باشد هر ماهه حق بيمه كارگران پرداخت شده و كليه كارگران شاغل در كارگاه بيمه باشند .
9-2 رئيس كارگاه موظف است كه مطمئن باشد از آنكه كليه كارگران و كساني كه حق بيمه پرداخت مي‌نمايند حداكثر استفاده از بيمه را بنمايند چون شركت هزينه اي خارج از هزينه بيمه هاي اجتماعي براي مداواي كارگران و كارمندان خود پرداخت نخواهد كرد .
9-3 رئيس كارگاه موظف است مطمئن باشد كه برگ حادثه براي كليه حوادثي كه در كارگاه رخ مي‌دهد صادر گردد .
9-4 رئيس كارگاه موظف است كه از طريق مركز و چه از طريق عوامل خود در كارگاه طرح ايمني براي پرسنل كارگاه تهيه و پس از تأييد مركز و اداره كار به اجرا بگذارد بترتيبي كه از اين بابت هيچگونه مسئوليت اضافي براي شركت پيش نيايد .
9-5 رئيس كارگاه موظف است مطمئن گردد كه پزشك ، آمبولانس ، پزشكيار ، دارو و غيره از طرف بيمه هاي اجتماعي به اندازه كافي در اختيار كارگاه گذارده شده است (پروژه های راهسازی).
10- رئيس كارگاه موظف است مطمئن باشد كه ساعات كار كارگاه از طرف كليه افراد شاغل ، محترم شمرده شود . 
11- رئيس كارگاه بايد متناوباً براي افرادي كه عمل استثنائي در مورد پيشرفت سريع تر از كار يا كم كردن هزينه و يا حل مشكل اساسي انجام داده اند تقاضاي پاداش از مركز نمايد و همچنين رئيس كارگاه موظف است هر سه ماه يكبار ليست پاداش عمومي نسبت به لياقت افرادد با ضابطه اي كه در هر مورد از مركز استفسار خواهد نمود تهيه و پس از تأييد مدیر اجرائی پرداخت نمايد.
12- رئيس كارگاه بايد مطمئن شود افرادي كه در كار خود كوتاهي مينمايند براي بار اول تذكر داده شود بار دوم جريمه گرديده و براي بار سوم اخراج خواهند شد و در پرونده پرسنلي آنها منعكس گردد .
13- حقوق افرادي كه طبق اين شرح وظايف استخدام آنها از طريق مركز پيش بيني گرديده ( چه در مركز استخدام شده باشند و چه در محل ) بايد از طريق كارگاه و با در نظر گرفتن نرخ روز از طرف رئيس كارگاه تعيين و پرداخت گردد .
14- اضافه حقوق سالي يكبار در فروردين ماه هر سال تعيين و پرداخت مي‌گردد در اين مورد رئيس كارگاه موظف است ليست اضافه حقوق افراد شاغل در كارگاه را با در نظر گرفتن اصل حقوق و بازده كاري افراد و ليست حضور و غياب و وفاداري افراد بشركت تبحر آنها در كار و قابل اطمينان بودنشان تهيه براي تأييد و تصويب به مركز ارسال دارد .
بايد سعي گردد در طول سال به هيچ عنوان تقاضاي اضافه حقوق براي افراد نگردد مگر افرادي كه قرارداد آنها طريق ديگري را پيش بيني نموده باشد .
15- رئيس كارگاه مسئول بالا نگهداشتن روحيه افراد كارگاه مي‌باشد و در صورتيكه بنا به عللي رکود كارگاه ناشي از عدم رضايت كارمندان باشد و پروژه به تعويق بيافتد چنانچه خود نتواند مسئله را حل نمايد با ذكر دليل و پيشنهاد طريق راه برون رفت را با نظر مدیر اجرائی از مركز استفسار کند.
ب ) روابط عمومي
1- رئيس كارگاه موظف است از بدو شروع بكار مطمئن گردد كه در حوزه كارگاه با ژاندارمري محلي اداره كار بيمه هاي اجتماعي –اداره دارائي ، پليس راه ، شهرداري ، فرمانداري يا استانداري و غيره روابط حسنه برقرار گرديده و نبايد در هيچ موقع اين روابط حسنه از بين برود .
2- رئيس كارگاه بايد مطمئن گردد كه با بخش خصوصي در حوزه كارگاه و اهالي محل روابط حسنه دارد .
3- رئيس كارگاه بايد مطمئن گردد كه خود و يا هيچ يك از پرسنل عملي انجام نخواهند داد  كه به بدنامي شركت بیانجامد .
ج ) كارپردازي
             رئيس كارگاه موظف است براي كارهائيكه در برنامه اصلي براي آنها پيمانكار دست دوم مورد نظر گرفته شده پيمانكاران مربوطه را از مركز بخواهند و تا رسيدن پيمانكاران و قرارداد آنها بكارگاهها پيگيري نمايد .
            رئيس كارگاه موظف است در مورد قسمت كار پيمانكاران دست دوم اظهار نظر كتبي نمايد و در صورتيكه مركز بستن قرارداد  دست دوم را به كارگاه حواله نموده ، قرارداد مربوطه را طبق شرائطي كه شرکت موافقت نموده منعقد نمايد .

د ) تداركات
      رئيس كارگاه موظف است كه طبق برنامه زماني داده شده بشرح زير تداركات كارگاه را بترتيبي درخواست نمايد كه در اجراي كارها تأخير روي نداده و در همه زمانها برنامه داده شده عمل گردد .
1- برآورده اوليه تداركات را كنترل نموده و طبق برنامه زماني با مقادير قطعي شده درخواست كالارا بنمايد .
2- براي آن قسمت از عمليات كه برآورد اوليه نشده است برآورد قطعي تهيه نموده و درخواست كالا را بنمايد .
3- از روي برنامه زماني ، لوازم مورد لزوم را براي هر كار بخصوص برآورد نموده و درخواست كالا را بنمايد
4- در مورد كارهاي جديد كه در كارگاه ابلاغ مي‌شوند برآورد مصالح و لوازم و ماشين آلات را نموده و درخواست لوازم را بنمايد .
5- در صورت تأخير از برنامه و انحراف از آن برآورد جديد براي كليه امكانات لازم براي جبران تأخيرنموده و درخواست آنرا با ذكر دليل از مركز نمايد .
6- رئيس كارگاه موظف است كه مطمئن گردد كه خريدهاي محلي با حداقل قيمت خريداري گردد .
7- رئيس كارگاه بايد درخواستهاي خود را كه توسط انبار صادر مي‌گردد رسيدگي و كنترل نموده و براي خريد تأييد نمايد .
8- رئيس كارگاه موظف است كه مطمئن گردد كه بواسطه تداركات کارگاه برنامه زماني صدمه اي نمي‌بيند و براي دريافت اجناس درخواست پيگيري لازم بعمل آورد .
9- تداركات کارگاهی شامل اقلام زير خواهد بود :
9-1 تهيه كليه تداركات جزئي كه امكان تهيه آنها در محل موجود مي‌باشد چه از لحاظ مصالح ساختماني چه از لحاظ لوازم يدكي ماشين آلات و چه از لحاظ خورد و خوراك افراد و چه از لحاظ وسائل و لوازم كمپ .
9-2 در مورد تداركات كلي كه امكان تهيه آنها در محل بوده و بصرفه شركت است كه از محل تهيه نمايد مانند آجر و سيمان ، گچ ، فراوردهاي نفتي و غيره ، رئيس كارگاه بايد پس از اطمينان از قيمت و مدت تحويل با ذكر قيمت و مدت تحويل به مركز پيشنهاد نمايد كه اين مصالح كلي از محل تهيه گردند و پس از موافقت مركز با شرائط خريد ، قرارداد مربوطه را با فروشندگان امضاء كند .
9-3 لوازم يدكي ماشين آلات در صورتيكه در محل قابل خريد باشند از محل تهيه خواهند شد و در اينصورت رئيس كارگاه بايد مطمئن گردد كه قيمت لوازم يدكی خريداري شده محلي مناسب و با نرخ روز يكسان و مطابقت دارد ، در غير اينصورت بايد از مركز درخواست گردد .
9-4 آن قسمت از مواد خوراكي كه دولت سهميه اي به پيمانكاران مي‌دهد مانند آرد ، گندم ، برنج ، و غيره رئيس كارگاه بايد اقدام بگرفتن سهميه بنمايد و درصورتيكه مواجه با اشكالات گرديد از مركز درخواست كمك نمايد .
9-5 براي تهيه مصالح مانند شن ، ماسه ، سنگ و خاك رئيس كارگاه بايد با در نظر گرفتن مقررات قانوني و شرائط قرارداد تا آنجا كه امكان دارد سعي نمايد كه بهره برداري او معادن فقط با پرداخت بهره مالكانه و عوارض مربوطه انجام گردد و در صورتيكه بعللي بايد براي بهره برداري به بهره برداري قانوني و يا مالك معدن پرداختي گردد رئيس كارگاه بايد نموداري از معادن مختلف شرائط استخراج و حمل و قيمت تمام شده آنها تهيه نموده و با پيشنهاد خود به مركز براي گرفتن تأييد ارسال نمايد.
10- تداركات از مركز شامل اقلام زير خواهد بود :
  10-1 تداركات كلي مانند آهن آلات ، خريد ماشين آلات ، سيمان ، گچ ، آجر و لوازم و وسائل   تأسيساتي و لوازم و وسائل برقي ، تخته ، قالب فلزي و غيره كه مقادير آنها در برنامه پيش بيني شده و يا توسط كارگاه برآورد مي‌گردد.
               10-2رئيس كارگاه موظف است كه مطمئن گردد كليه تداركات لازم براي انجام هر كاري  پانزده  روز قبل از تاريخ پيش بيني شده در برنامه زماني در انبار كارگاه موجود است و براي همين منظور موظف است درخواست تداركات كلي از مركز را 45 روز قبل از شروع هر قسمت از كار نمود و پيگيريهاي لازم را براي دريافت بنمايد .
              10-3 برآورد درخواستهاي كلي بايد ضميمه درخواست به مركز ارسال گردد .
11- مصالح و لوازمي كه بايد از خارج از كشور تهيه گردند در بدو كار توسط دفتر مركزي برآورد گرديده و اقدامات لازم براي وارد كردن اجناس انجام خواهد گرفت مدت تحويل گشايش اعتبارات به موقع انجام گرفته است .
2-امور مالي کارگاه
الف )‌ حسابداري
1- حسابداری کارگاه بيست و پنجم هر ماه برآورد مخارج ماه آينده خود را تنظيم نموده و  با جزئيات كامل با نظر رئیس کارگاه براي مركز به منظور دريافت وجه مورد لزوم كارگاه ارسال دارد .
2- امور مالی كارگاه بايد به برنامه مالي خود ترتيبي دهد كه كارگاه در هيچ موقع از لحاظ مالي مضيقه نبوده و عمليات اجرائي طبق برنامه زماني اجرا شوند .
3- حسابداری كارگاه موظف است كليه اسناد مالي كارگاه را تهیه نموده و پس از رسیدگی و تائید رئیس کارگاه براي پرداخت آماده نمايد .
4- رئيس كارگاه موظف است دفتر صندوق را روزانه رسيدگي نموده و امضاء كند .
5- رئيس كارگاه موظف است متناوباً به دفاتر حسابداري كارگاه رسيدگي نمايد و مطمئن باشد كه كليه اسناد روزانه در دفاتر عمل مي‌گردند .
6- رئيس كارگاه بايد مطمئن باشد كه كليه اسناد حسابداري كارگاه براي تثبيت در دفاتر رسمي شركت هر پانزده روز به مركز ارسال مي‌گردد .
7- رئيس كارگاه بايد مطمئن باشد كه بيلان كارگاه هر ماه تهيه و به مركز ارسال مي‌گردد .
8- رئيس كارگاه مسئول پرداخت وجه به پيمانكاران دست دوم مي‌باشد از اين بابت بايد صورت وضعيتهاي پيمانكاران دست دوم كه توسط دفتر فني تهيه شده با وضعيت مالي پيمانكاران كه از حسابداري خواهد گرفت مطابقت نموده و پرداخت را به ميزاني انجام دهد كه در هيچ موقع اضافه پرداختي بدون اطلاع خود و تأييد مركز به پيمانكاران دست دوم نگردد و كليه كسورات از قراردادهاي آنان انجام گيرد .
9- رئيس كارگاه بايد كليه ليستهاي پرداخت و كارتهاي كارگري را از لحاظ دستمزد و اضافه كاري و كاركرد  ماهانه رسيدگي نموده و براي پرداخت تأييد نمايد و بايد مطمئن گردد كه کلیه ليستها و دستمزدها و كارتها صحيح انجام گرديده است .
10- در كارگاههائيكه حساب مخصوص كارگاهي دارند رئيس كارگاه موظف است كليه چكها را امضاء كند .
11- رئيس كارگاه نمي‌تواند در هيچ موقع بدون دريافت اجازه كتبي از مركز مسئوليت مالي براي شركت ايجاد نمايد يعني اجازه امضاء سفته بنام شركت دريافت وام بنام شركت و يا امضاء سفته بنام دريافت وام بنام شركت و يا امضاء چك وعده دار بنام شركت و یا امضاء چك قرارداد و موافقت با اجراي كار جديد ندارد .
12-  رئيس كارگاه موظف است پس از دريافت جنس توسط انبار و تأييد آن از لحاظ مقدار و نوع فاكتور اسناد آنرا براي پرداخت تأييد نمايد .
13- رئيس كارگاه میتواند تا ميزان 50% از كاركرد خالص پيمانكاران را با نظر مدیر اجرائی بطور علي الحساب پرداخت نموده و به مركز اعلام دارد . اين علي الحساب از صورت وضعيت بعدي پيمانكار بايد كسر گردد.
ب ) انبار
      رئيس كارگاه موظف است كه از انبار كارگاه بازديدهاي روزانه نموده و اطمينان حاصل كند كه :
1- اجناس وارد شده به انبار در 24 ساعت گذشته وارد كارتكس شده است .
2- اجناس خارج شده از انبار از كارتكس خارج شده اند .
3- خروجي هاي انبار با درخواستهاي جنس مطابقت مي‌نمايد .
4- دفاتر انبار به روز نگهداري شده اند .
5- طرز نگهداري اموال شركت صحيح بوده و امكان خراب شدن اجناس و مصالح و لوازم نمي‌رود .
6- اجناس كه مصرف آن زياد است به مقدار كافي در انبار موجود مي‌باشد .
7- اجناس به طريق صحيح انبار شده اند . تداركات كانتين عموماً بطور نقدي محاسبه مي‌گردد و داخل انبار كارگاه نخواهد شد بلكه دائره تداركات كارگاه مسئول قيمت تمام شده كانتين نيز مي‌باشد . رئيس كارگاه موظف است كه طبق نمودارها درخواست اجناس نمايد وظائف ايشان در اين مورد به شرح زير خواهد بود
1)   قبل از اطمينان به آنكه جنس در انبار كارگاه موجود نيست و اطمينان از آنكه مشخصات و مقدار جنس درخواستي صحيح مي‌باشد درخواست خريد را تأييد نموده و از طريق تداركات تا تحويل جنس به انبار پيگيريهاي لازم بنمايد .
2)   پس از رسيدن جنس به انبار و دريافت فاكتور مربوطه بايد اطمينان حاصل كرد كه كيفيت ، ماهيت و كميت جنس رسيده شده به انبار طبق درخواست خريد بوده و فاكتور آن نيز صحيح مي‌باشد در اين صورت فاكتور را براي پرداخت تأييد بنمايد .
3)  پس از تأييد فاكتور چنانچه خريد محلي باشد بايد اسناد حسابداري را امضاء نموده و قيمت جنس خريداري شده را بپردازد .
4) درصورتيكه خريد از مركز باشد بايد فاكتور مربوطه را تأييد نموده و براي پرداخت به مركز ارسال دارد .
5)  رئيس كارگاه مي‌تواند به مسئوليت خود و حسابداري كارگاه و با موافقت مركز مبلغي به عنوان تنخواه گردان براي خريدهاي جزئي در اختيار تداركات كارگاه بگذارد و تا خريدهاي نقدي از آن محل انجام گيرد .
6)  رئيس كارگاه مي‌تواند به مسئوليت خود اجازه درخواست جنس از انبار را به معاونين خود تفويض كند ، ولي در هر حال مسئول خواهد بود .
7) اجناس به ترتيب زير خريداري و قيمت آنها پرداخت خواهد شد :
1- طبق فرم مربوطه مسئول قسمت درخواست جنس را از انبار مي‌نمايد .
2- درصورتيكه جنس در انبار موجود باشد انبار كالا را تحويل درخواست كننده داده و خروجي صادر مي‌نمايد .
3- درصورتيكه جنس در انبار نباشد ، انبار درخواست خريد صادر نموده و براي رئيس كارگاه مي‌فرستد.
4- رئيس كارگاه درخواست خريد را پس از رسيدگي تأييد مي‌نمايد و با انبار برميگرداند .
5- انبار درخواست خريد تأييد شده را در اختيار تداركات كارگاه مي‌گذارد .
6- تداركات كارگاه طبق ضوابط شركت جنس را يا از محل توسط مامور خريد خريداري مي‌نمايد يا از انبار مركز تقاضاي استرداد آن را مينمايد .
7- درصورتيكه جنس در محل خريداري گردد جنس مستقيماً از طريق مامور خريد تحويل انبار ميگردد و فاكتور آن پس از تايئد تداركات تحويل انبار ميشود انبار پس از تائيد كميت ، كيفيت و ماهيت جنس فاكتور شده ، فاكتور را براي پرداخت به حسابداري مي‌فرستد حسابداري روي فاكتور سند زده و پس از تأييد سند از طرف رئيس كارگاه و امضاء چك قيمت جنس خريداري شده بفروشنده پرداخت و انبار بدهكار مي‌گردد .
8- در صورتيكه جنس در محل و بطور نقدي خريداري شده باشد جنس تحويل انبار گرديده و فاكتور مربوطه پس از مطابقت با جنس داده شده از طرف انبار از طريق تداركات به حسابداري ارسال مي‌گردد كه پس از تأييد فاكتور و سند آن مبلغ خريد به تنخواه گردان تداركات پس داده مي‌شود و انبار بهمان مبلغ بدهكار مي‌گردد .
      تبصره : كليه اجناس كه از طريق مركز به انبار ارسال مي‌شود ، قيمت آن از طريق حسابداري مركز به حسابداري كارگاه اعلام مي‌گردد كه پس از تأييد انبار كارگاه در مورد رسيدن جنس به انبار كارگاه حساب انبار كارگاه بدهكار ميگردد .
9- در صورتيكه جنس در انبار مركز موجود نباشد درخواست به تداركات مركز ارسال مي‌گردد و تداركات مركز پس از تأييد خريد از طرف مديرعامل او يا نماينده او در مركز جنس خريداري نمود و براي كارگاه مي فرستد فاكتور اين جنس نيز به انبار كارگاه ارسال مي گردد كه انبار كارگاه پس از مطابقت فاكتور با جنس وارد شده درخواست آنرا براي تأييد به رئيس كارگاه مي‌دهد و رئيس كارگاه پس از تأييد فاكتور از طريق حسابداري ورود جنس را به تداركات مركز اعلام مي‌دارد سپس تداركات مركز درخواست خريد فاكتور و تأييديه كارگاه را براي حسابداري مركز ارسال ميدارد حسابداري مركز پس از رسيدگي اسناد مربوطه را تنظيم و براي مديرعامل ارسال مي‌كند كه پس از امضاء چك و تأييد اسناد مديرعامل چك بفروشنده داده مي‌شود .
-  امــور اجــرائـي
الف ) عمليات اجرائی پروژه
1- احداث كارگاه طبق نقشه هائيكه به تأييد دفتر مركزي رسيده و با نظر گرفتن احتياجات كارگاه و یا فهرست تجهیزکارگاه منضم به پیمان اجرا می گردد که اهم آن بشرح زیر است :
ساختمان دفتر خوابگاه كارمندان ساختمان كانتين كارمندان ، خوابگاه كاركنان ، كانتين كاركنان ، نانوائي و فروشگاه هاي احتمالي ، تجهیز كردن ساختمان های مذكور و دفتر مهندسين ناظر و احتمالاً خوابگاه و كانتين آنها ، ساختمان انبار و انبار رو باز ، احداث راههاي ارتباطي كارگاه ، محل نصب بچینگ ، تانکرهای سوخت ، موتور برق اضطراری و ثابت ، محل تخلیه لوازم و وسائل و سکو .
2- ارائه دقيق برنامه كلي كارگاه .
3- ارائه پيشنهاد براي تصحيح و ترميم آن در صورت لزوم .
4- ارائه برنامه زماني عمليات بطور تفكيكي به تكنسين ها مباشرين و مهندسين .
5- ارائه برنامه براي تهيه مصالح ساختماني مانند شن ، ماسه ، بتن ، و آسفالت و سنگ بنائي و غيره
6- بررسي نقشه ها .
7- ارائه طريق اجرائي به مهندسين و تكنسين ها و مباشرين .
8- تكميل نقشه ها از لحاظ اجرائي .
9- ارائه پيشنهاد تغييرات در نقشه ها براي تسهيل كار و ازدياد منافع .
10- بررسي مشخصات .
11- ارائه پيشنهاد تغيير مشخصات براي تسهيل كار و ازدياد منافع ( هر آن بايد در نظر داشته باشد فقط اجراي عمليات با مشخصات صحيح و با بهترين متد نظر شركت مي‌باشد و فقط تغيير مشخصاتي مد نظر شركت است كه همزمان با مشخصات بالاتر منفعت نيز زيادتر گردد )
12- ارائه كليه اطلاعات لازم براي اجراي عمليات به مسئولين مربوطه .
13- اجراي عمليات طبق برنامه زماني دفتر مركزي و برنامه زمانبندی شده .
14- تشكيل كميسيون هاي كارگاهي بطور روزانه بعد از وقت كار با حضور كليه مسئولين اجرائي و رسيدگي به اشكالات و رفع آنها و دادن برنامه روز بعد و ارسال صورتجلسه به مركز . (مهم)
15-  ارائه برنامه براي جبران تأخيرات .
16-  هماهنگي دوائر مختلف كارگاه .
17-  دريافت گزارش روزانه از كليه دوائر اجرائي و اداري و مالي كارگاه مطابقت آن با برنامه تأييد شده زماني
18- اطلاع كامل از امكانات اجرائي كارگاه .
19- بكاربردن صحيح كليه امكانات كارگاه .
20-  رسيدگي به مسئولين اجرائي به ترتيبي كه بازده پرسنلي ماشين آلات و غيره به حداكثر يا به حداقل مخارج برسد .
21- تنظيم گزارشات روزانه شامل مسائل زير و ارسال آن به مركز :
21-1 گزارش اوضاع جوي
21-2 گزارش پرسنل با ذكر پرداختي روزانه
21-3 گزارش ترانسپورت شامل ساعات كاركرد ماشين آلات ، ماشين آلات آماده بكار و تحت تعمير و سوخت ماشين آلات موجود .
21-4 گزارش تعميرگاه شامل تعداد شماره و نوع دستگاههائيكه سرويس شده و تعميراتي كه احتمالاً  روي دستگاهها انجام گرديده و لوازم يدكي مصرفي .
21-5 گزارش انبار شامل اجناس وارده و اجناس خارج شده .
21-6 گزارش صندوق .
21-7 گزارش پيشرفت عمليات ( حجم عمليات انجام شده ) با ذكر وسائل و پرسنل هر قسمت .
21-8 گزارش مالي
22- ارائه گزارش هفتگي پيشرفت عمليات از طريق تكميل نمودارهاي پيشرفت زماني .
23- ارائه گزارش ماهانه شامل :
     23-1 مخارج انجام شده در ماه و تاريخ آن
    23-2 تكميل نمودارهاي پيشرفت كار و غيره
   23-3 برنامه جبران تأخيرات احتمالي و دلائل به روز رسانی آنها
    23-4 ساعات كار دستگاهها با مقابله به ساعت تحت تعمير و آماده به كار
    23-5 بازديدها از كارگاه
    23-6 بيلان انبار
    23-7 نظريات رئيس كارگاه در موارد فوق
   23-8 اشكالات در ماه و ارائه نظرات
24- به روز نگهداشتن برنامه پيشرفت عمليات با منعكس كردن عمليات انجام شده هر ماهه به آينده
25-  ارائه اطلاعات لازم به دفتر فني براي تنظيم صورت جلسه هاي كارگاهي و پيگيري تا تنظيم صورتمجلس
26- روابط با مهندسين مشاور :
      26-1 ارتباط با مهندسين مشاور براي گرفتن دستورات كار و تبادل نظر با دستگاه نظارت 
      26-2 تشكيل كميسون و تنظيم صورت جلسه هفتگي با دستگاه نظارت  در كارگاه
           26-3 درخواست نقشه و اطلاعات لازم براي ادامه كار از مهندسين مشاور
           26-4 پاسخ دادن به نامه هاي دستگاه نظارت و دوائر دولتي و يا بخش خصوصي
           26-5 به روز نگهداشتن پرونده ادعاهاي شركت .
27- سرپرستي مستقيم قسمت اجرائي از طريق بازرسي متناوب و روزانه از قسمتهاي مختلف كار .
28- همكاري نزديك با دفتر فني كارگاه و ارشاد آن .
29- تنظيم صورت كاركردهاي ماهانه كارگاه با همكاري دفتر فني كارگاه .
30- ارتباط با دفتر مركزي در مورد كليه جوانب كار و امور كارگاه .
31- اطلاع از كليه مكاتبات فني و قراردادي .
32- اطلاع كامل از اسناد و مدارك پيمان .
33- پيگيري از كليه درخواستهاي كارگاه چه از لحاظ پرسنلي و مالي و جنسي و يا ماشين آلات .
34- مسئوليت حقوقي در سطح كارگاه .
35- انجام كارهاي اتفاقي روزمره .
36- تنظيم بيمه نامه كارگاه ، حوادث و بیمه های به عهده پیمانکار براساس شرائط پیمان .
37- هماهنگي بين اصناف مختلف كارگاه بترتيبي كه كليه عمليات طبق برنامه زماني پيشرفت نمايد .
38- كليه امورات ديگر كارگاه .
ب ) ترانسپورت
1-  رئيس كارگاه موظف است كه از برنامه داده شده ليست ماشين آلات مورد لزوم را استخراج نموده و و  پس از مطابقت آن با ليستي كه در بدو شروع عمليات تهيه شده درخواست ماشين آلات را به موقع بنمايد .
2-  در مورد ماشين آلات مربوط به شركت ، رئيس كارگاه بايد هر شب ليست ماشينهاي آماده به كار و يا شاغل و تحت تعمير را از دائره ترانسپورت گرفته و برنامه ماشين آلات را براي روز بعد نيز ترتيبي دهد كه حداكثر استفاده را از ماشين آلات شده و ضمناً برنامه زماني نيز ضبط گردد .
3-  در مورد ماشين آلات كرايه اي نيز بايد رئيس كارگاه مانند ماشين آلات شركتي برنامه اي بدهد كه حداكثر استفاده از ماشين آلات كرايه اي نيز شود .
4-  از روي ليست ماشين آلات موجود كارگاه و كاركرد آنها در صورتيكه ماشين آلات كسر باشند با ذكر دليل بايد تقاضاي جبران آنها را از مدیر اجرائی بنمايد و در صورت موافقت مركز با كرايه محلي اقدام به كرايه ماشين آلات بنمايد در غير اينصورت تا گرفتن ماشين آلات از مركز پيگيريهاي لازم را بنمايد.
5- كاركرد روزانه ماشين آلات كرايه اي را بايد كنترل نمايد .
6- صورت كاركرد ماشين آلات كرايه اي را بايد همه ماهه براي پرداخت تأييد نموده و براي مركز ارسال دارد ، پرداخت به بدهكاران ماشين آلات چه ساعتي و چه حجمي از طريق مركز و بحساب كارگاه انجام خواهد گرفت رئيس كارگاه حق دارد كه تا ميزان 50% كاركرد هر پيمانكار را بطور علي الحساب در كارگاه پرداخت نموده و به مركز اعلام دارد و اين علي الحساب از اولين كاركرد پيمانكار كسر خواهد شد .
7- رئيس كارگاه مسئول بهره برداري صحيح از كليه ماشين آلات اعم از شركتي و يا كرايه اي خواهد بود .
8- رئيس كارگاه موظف است با در نظر گرفتن حجم عمليات هزينه ترانسپورت پرسنل كارگاه را از قبيل ماشين هاي سواري ، اتوبوس ، ميني بوس و غيره با گذاردن برنامه صحيح به حداقل برساند .
9- رئيس كارگاه موظف است كه مطمئن شود ساعات كاركرد كليه ماشين آلات و دستگاهها در كارگاه به طرز صحيح نگهداري مي‌گردند .
10- رئيس كارگاه موظف است كه مطمئن گردد فرمهاي مخصوص ترانسپورت روزانه براي هر ماشين و دستگاه تهيه شود و به تأييد و امضاء مسئولين مربوطه برسد .
11- رئيس كارگاه موظف است كه مطمئن گردد ماشين آلات بحد كافي موجود و در اختيار كارگاه مي‌باشد .
تبصره : استخدام و اخراج كاركنان ترانسپورت با تبادل نظر با رئيس كارگاه بوسيله رئيس ماشين آلات انجام مي‌شود ولي مادام كه اين كاركنان در كارگاهي هستند دستور كار خود را از رئيس آن كارگاه دريافت ميدارند.
 
ج ) ماشين آلات و تعميرگاه
1- رئيس كارگاه موظف است كه مطمئن باشد سرويس ماشين آلات بترتيبي انجام گردد كه حداكثر بازده را داشته باشد .
2- رئيس كارگاه موظف است كه مطمئن باشد كه تعميرات دستگاهها در حداقل مدت ممكنه انجام مي‌گيرد .
3- رئيس كارگاه موظف است كه مطمئن باشد لوازم و اسباب يدك مصرفي ماشين آلات هميشه به مقدار كافي و به مقداري كه براي اجراي برنامه پيشرفت زماني لازم است در انبار كارگاه موجود باشد .
4- رئيس كارگاه موظف است كه مطمئن باشد لوازم و اسباب يدك درخواستي كارگاه در حداقل مدت ممكنه بكارگاه مي‌رسد .
5- رئيس كارگاه موظف است كه مطمئن باشد در تعميرگاه كادر اضافي نسبت به آنچه كه لازم است وجود ندارد .
6- رئيس كارگاه موظف است كه مطمئن باشد كليه ماشين آلات روزانه نگهداري  بهینه مي‌گردد .
7- رئيس كارگاه موظف است كه مطمئن باشد چنانچه تعميراتي براي پيمانكاران دست دوم انجام گردد قيمت آنها به حسابشان منظور گردد ، هيچگونه تعميراتي براي ماشين آلات پيمانكاران بدون اجازه رئيس كارگاه نمي‌تواند انجام گيرد .
8- رئيس كارگاه بايد كليه درخواستهاي دايره ماشين آلات را اعم از پرسنلي و يا اسباب يدك و غيره شخصاً تأييد نمايد .
9- رئيس كارگاه بايد مطمئن باشد كه كليه ابزار و لوازم تعميرگاه مورد احتياج كارگاه مي‌باشد در محل موجود است .
 
 
• شــرح وظـائف انبـار
وظايف انبار
           وظايف انباردار در پنج بخش خلاصه مي‌گردد :
    الف ) تهيه كالا
    ب )  تحويل گرفتن كالا
    ج ) انبار كردن كالا
    د ) خارج كردن كالا از انبار
    ﻫ ) واريز حسابها
الف ) وظايف انباردار در مورد تهيه كالا  
    تهيه كالا را مي‌توان اصولاً به چهار دسته تقسيم كرد :
1- كالاهائي كه در بدو شروع عمليات برآورد و خريداري گرديده و به انبار كارگاه ارسال شده است كه در اين مورد انبار هيچگونه دخالتي در تهيه آن ندارد .
2- كالائيكه حين اجراي پيمان طبق برآورد و برنامه زماني تهيه گرديده و به انبار ارسال مي‌گردد در اين مورد نيز انبار هيچگونه وظيفه اي در تهيه آن ندارد .
3- كالائيكه در حين اجراي عمليات از طرف مسئولين مربوط درخواست مي‌گردد كه اصولاً تا آن تاريخ خريداري و به انبار ارسال نگرديده و يا به اتمام رسيده است . در اين مورد بايد درخواست خريداري براي كالاي درخواستي را تهیه نموده و طبق نمودار كالا در مورد تهيه آن كالا تا آنجا كه در نمودار وظيفه انبار مي‌باشد اقدام نمايد .
4- براي كالائيكه مصرف آن در انبار زياد مي‌باشد با تشخيص خود انباردار بايد ترتيب درخواست خريد بشود بطوري كه هيچوقت از آن نوع كالا در انبار كسر نباشد ( خريد کالا در این مورد طبق شرح وظائف به عهده رئیس کارگاه می باشد )
ب ) وظايف انبار در مورد تحويل گرفتن كالا 
        
1- كالائيكه طبق برآورد ( موارد شماره 1و2 بند الف ) به انبار مي‌رسيد در اين مورد انبار فقط كالاهائي را كه  تحويل خواهد گرفت كه طبق بارنامه نوع و مقدار و مشخصات كالا از طرف تداركات كارگاه يا مركز مشخص گرديده باشد .
2- كالائيكه طبق درخواست انبار خريداري گرديده و به انبار رسيده است (بند 3 الف ) در اين مورد انبار فقط كالائي را تحويل خواهد گرفت كه علاوه بر نوع و مقدار كالا كه از طرف تداركات مشخص گرديده بلكه با مشخصات درخواست خريد انبار مطابقت داشته باشد .
تبصره : در مورد تحويل گرفتن كالائيكه نوع و مقدار آن مشخص نگرديده و يا مشخصات آن با درخواست مطابقت ندارد انباردار بايد از رئيس كارگاه كسب تكليف نمايد در اين صورت چنانچه نوع و مقدار مشخص نباشد ولي رئيس كارگاه دستور تحويل گرفتن را بنمايد اجناس تحويل گرفته شده و صورت مجلس در مورد نوع و مقدار آن توسط انباردار تهيه مي‌گردد كه با امضاء انباردار و رئيس كارگاه ميرسد سپس در مورد اطلاعات كسري از فرستنده استفسار خواهد شد و پس از آنكه اطلاعات تكميل گرديد از اين كالاي بخصوص ميتوان استفاده كرد .
      چنانچه مشخصات كالا با مشخصات جنس درخواست شده مطابقت نداشته باشد و رئيس كارگاه دستور تحويل گرفتن كالا را بنمايد اين كالا بطور قطعي تحويل گرفته خواهد شد .
      چنانچه رئيس كارگاه دستور دهد كه كالا تحويل گرفته نشود ، به ارسال كننده بايد عودت داده شود .
تبصره : كالائي را كه ارسال كننده آن مشخص نباشد اصولاً تحويل گرفته نخواهد شد .
       3-  انبار بلافاصله پس از آنكه كالا را از لحاظ نوع مقدار و مشخصات تحويل گرفت چنانچه جنس نيز از طرف تداركات اعلام شده باشد در دفتر قطعي انبار ثبت مي‌شود و فاكتور كالاي تحويل گرفته شده مهر و امضاء خواهد شد و درصورتيكه خرید توسط کارگاه انجام شده باشد فاكتور بحسابداري كارگاه ارسال خواهد شد و درصورتيكه خريد از مركز باشد فاكتور را براي تداركات مركز از طريق حسابداري كارگاه ارسال مي‌دارد . درصورتيكه كالاي تحويل گرفته شده فاقد فاكتور و قيمت باشد در اين حالت انباردار فوراً پس از تحويل گرفتن فيزيكي كالا ، آنها را در دفتر موقت انبار ثبت مينمايد و به ارسال كننده اطلاع مي‌دهد كه اجناس به كارگاه رسيده اند و تقاضاي ارسال فوري فاكتور مربوطه را نموده و پيگيريهاي لازم را تا رسيدن فاكتور كالاي مربوطه را مي‌نمايد و بعداً در دفتر قطعي انبار ثبت مينمايد .
      4-  پس از ثبت كالا در دفتر قطعي انبار ويا در دفتر موقت انبار ، كالاي وارده را بلافاصله در كارتكس منعكس نموده و پس از آن اقدام به تحويل دادن جنس به درخواست كننده مينمايد درصورتيكه قيمت جنس در موقع تحويل مشخص باشد قيمت نيز در كارتكس منعكس مي‌گردد در غير اينصورت بلافاصله پس از دريافت جنس آنرا بايد در كارتكس منعكس نمايد بترتيبي كه هميشه در كارتكس مقدارمصرف شده و موجود و قيمت جنسهاي وارده و قيمت جنسهاي صادره موجود باشد .
5- مواد سوزا بايد طي صورت جلسه اي طبق ضوابط دولتي تحويل گرفته و تحويل داده شود .
ج ) انبار كردن كالا
1- كالاي به حجم كوچك و يا قيمت نسبتاً زياد مانند وسائل يدك ماشين آلات و لوازم الكتريكي در قفسه هاي شماره بندي شده انبار نگهداري خواهد گرديد كه اين شماره ها در كارتكس نيز بايد منعكس باشد .
2- كالاي به حجم كوچك و قيمت كم مانند زانوئي لوله و امثال آنها در جعبه هاي شماره بندي شده در انبار سربسته كه شماره جعبه ها در كارتكس منعكس گرديده ، نگهداري خواهد شد .
3- كالاي به حجم متوسط درصورتيكه بايد در انبار سربسته نگهداري شود در محوطه اي از انبار كه بوسيله قفسه و يا خط كشي مشخص گرديده و شماره گزاري شده و شماره محوطه در كارتكس منظور گرديده نگهداري خواهد شد .
4- انبار بايد از ارسال كننده طريقه انبار كردن اجناس شكستني را بپرسد و با مشخصات سازنده ، اجناس را انبار نمايد .
5- اجناس به حجم متوسط كه بايد در انبار روباز محدود نگهداري شود مانند لوازم بهداشتي و اجناسي كه داخل بشكه و يا ظرف سربسته بكارگاه ميرسد ( اين لوازم چنانچه در جعبه به كارگاه ارسال شده باشند بايد پس از بازكردن جعبه در موقع تحويل دوباره به جعبه بازگردانده شده وبا جعبه انبار گردند ( در اين مورد نيز پيشنهاد مي‌گردد كه حتماً روي آنها با چادر و یا نايلون پوشيده گردد ) .
6- اجناس به حجم زياد مانند لوله ، اتصالات ، تيرآهن ، آرماتور و امثال آنها در محوطه هائيكه براي اين منظور بصورت روباز تهيه ميگردد به ترتيبي در جاها ي مشخص انبار ميگردند و محوطه هاي آنها نيز مشخص و شماره گذاري ميگردد و دركارتكس منعكس خواهد شد .
7- چه در موقع تحويل گرفتن كالا و چه در موقع انبار كردن و نگهداري كالا ، انباردار مسئول است كه اجناس را بترتيبي جابجا كند كه صدمه نبيند .
8- براي كالاهائي مانند آجر ، شن ، ماسه كه بايد در محل كار تخليه گردند انباردار بترتيب ذكر شده جنس را تحويل گرفته و سپس فوراً تحويل مصرف كننده داده و از انبار خارج خواهد كرد .
9- مصالح مانند سيمان و گچ بايد در انبارهاي مخصوص بترتيبي نگهداري شود كه فاسد نگردند براي اين منظور اصول زير بايد رعايت گردد :
1- ارتفاع انبار در هيچ موقع نبايد از هشت كيسه بيشتر باشد .
2- هر يك ماه يكبار كيسه هاي زيربر رو و كيسه هاي روبرزير انتقال يابند .
3- درصورتيكه سيمان در انبار روباز انبار گردد بايد حتماً سطح انبارروباز شن ريزي باشد و اولين كيسه روي پلاتفرمي كه حداقل 10 سانتي متري از سطح شن ريزي باشد گذارده گردد سپس بايد روي كيسه ها چادر نايلوني بترتيبي پوشيده گردد كه برف و باران به كيسه ها نرسد .
10- انبار مواد سوزا مانند ديناميت ، باروت چاشني فيتيله و غيره ، بايد طبق ظوابط ژاندارمري و دفاع ملي انجام گيرد .
د ) خارج كردن كالا از انبار
    1- انباردار فقط كالاهاي درخواستي مسئولين را كه روي فرم مخصوص درخواست با ذكر محل مصرف و كد مربوطه درخواست شده و به تأييد رئيس كارگاه و يا شخص ديگري را كه رئيس كارگاه معرفي مينمايد رسيده باشد تحويل داده و از انبار خارج خواهد كرد بدين منظور براي تسريع در كار بين انبار و دفتر رئيس كارگاه و يا نماينده او ارتباط بايد برقرار باشد ، انباردار پس از دريافت درخواست چنانچه دارای  امضای مجاز نباشد توسط رئيس كارگاه و يا نماينده او كسب تكليف خواهد كرد ولي در هر حال بايد درخواست مربوطه را در همان روز به امضاء مجاز برساند .
      2-  كالاهاي موجود در انبار را مي‌توان به ترتيب زير تقسيم كرد :
1- كالائيكه به منظور تحصيل اجراي عمليات موضوع پيمان به كارگاه ارسال مي‌گردد مانند ماشين آلات ، لوازم يدك ، قالب ، ميز و صندلي ، لوازم تحرير بيل و كلنگ ، لوازم كار و غيره .
2- كالائيكه عملاً در ساختمان بكار مي‌رود مانند آهن ، آرماتور ، گچ ، سيمان ، لوله ، كاشي ، سيم و غيره .
3- كالاهائيكه به مصرف هر دو مورد فوق مي‌توان برسد مانند ميخ ، تخته ، پيچ و مهره و غيره .
4- كالاهائيكه به منظور تحصيل اجراي عمليات موضوع پيمان به كارگاه ارسال شده به دو قسمت تقسيم مي‌گردد :
4-1 كالاهائيكه پس از اتمام عمليات موضوع پيمان براي شركت باقي مي‌ماند مانند ماشين آلات ، قالب ساز ، ميز و صندلي ، لوازم كار و غيره .
4-2 كالاهائيكه در حين عمليات مستهلك گرديده و از بين ميروند مانند قالب تخته اي ميخ ، لوازم يدك ماشين آلات ، لوازم تحرير و غيره .
4-3 در مورد كالاهائيكه پس از اتمام عمليات براي شركت باقي ميماند انبار جنس را طبق بند  د-1 تحويل درخواست كننده ميدهد ( درخواست كننده ممكن است شخص باشد مانند سركارگري كه تعداد بيل و كلنگ دريافت مي‌كند و ممكن است دائره ماشين آلات باشد ) .
پس از آنكه انبار اين نوع كالا را تحويل درخواست كننده داد درخواست كننده مسئول حفظ و نگهداري كالا خواهد بود درصورتيكه كالا قبل از استهلاك صد درصد قيمت ، مفقود شده يا بترتيبي صدمه ببيند كه ديگر غيرقابل استفاده گردد مبلغ باقيمانده قيمت پس از كسر استهلاك از حقوق و مزاياي درخواست كننده كسر ميگردد . در مورد كالاهائيكه قيمت آنها زياد ميباشند مانند ماشين آلات ، دستگاهها و غيره انبار بايد مطمئن گردد كه اين نوع كالا بيمه شده اند هرچند عمل بيمه كردن و درخواست نماينده بيمه با امور اداري مركز و امور اداري كارگاه بترتيب ميباشد ولي انبار مسئول حفاظت اموال شركت است لذا انباردار بايد با پيگيري هاي مداوم ترتيبي دهد كه كالاهائيكه بايد بيمه گردد ، بيمه شود . البته تصميم نهائي بيمه ماشین آلات با مديرعامل شركت ميباشد و درصورتيكه مديرعامل شركت تشخيص دهد بيمه كردن آن كالاي بخصوص لزومي ندارد انبار ديگر مسئول بيمه شدن كالا نخواهد بود .
انبار قيمت اين نوع كالاي تحويل داده شده به درخواست كننده را از حساب موجودي انبار كسر نخواهد كرد بلكه هر ماه استهلاك كالا را طبق ظوابط شركت محاسبه نموده و پس از تأييد مبلغ استهلاك توسط رئيس كارگاه و حسابداري كارگاه مبلغ استهلاك را بحساب آن كارگاه بخصوص و كدي كه از حسابداري دريافت نموده از موجودي ريالي انبار طي برگ خروجي مخصوص خارج نموده و از حساب موجودي انبار كسر مينمايد .
4-4 كالاهائيكه در حين اجراي عمليات مستهلك شده از بين ميرود . انبار طبق بند د-1 تحويل درخواست كننده داده و به حساب آن كار بخصوص كدي كه از حساب دار دريافت نموده در ازا، آن برگ خروجي خارج نموده و از حساب موجودي انبار كسر مينمايد و در كارتكس و دفاتر خود عمل مينمايد .
5- كالاهائيكه عملاً در ساختمان موضوع پيمان بكار ميرود . انبار كالا را طبق بند د-1 تحويل درخواست كننده داده و به حساب آن كار بخصوص و كدي كه از حسابداري دريافت نموده از انبار طي برگ خروجي خارج نموده و از حساب موجودي انبار كسر مينمايد و در كارتكس و دفاتر منعكس مينمايد .
6- انباردار موظف است كه خروجيهاي انبار را بانضمام درخواستهاي مربوطه هر روز براي تأييد و امضاء رئيس كارگاه و يا نماينده او بفرستد براي آن قسمت از كالاي خارج شده از انبار كه قيمت آن هنوز به انبار ابلاغ نگرديده انبار موظف است بلافاصله پس از اطلاع از قيمت كالاي مصرف شده خروجي آن را تنظيم نموده و با برگ درخواست براي رئيس كارگاه به منظور تأييد و امضاء خروجي ارسال دارد پس از تأييد خروجي از طرف رئيس كارگاه كه بايد بلافاصله پس از دريافت خروجي انبار باشد حسابداري موظف است كه فوراً حساب انبار را بهمان مبلغ خروجي پس از رسيدگي ريالي بستانكار نمايد .
7- قيمت خروجي كالا از انبار همان قيمت فاكتورهاي خريداري ميباشد درصورتيكه كالائي در دفعات مختلف به انبار كارگاه وارد گردد بايد قيمت متوسط وزن شده از طرف انبار محاسبه شده و آن قيمت خروجي كالا خواهد بود .
8- در مورد خارج كردن مواد محترقه از انبار كارگاه ، انباردار بايد از رئيس كارگاه درخواست نمايد و رئيس كارگاه موظف است كه با تماس با ژاندارمري محل طي صورت جلسه اي از طريقه خروج مواد سوزا را از انبار كارگاه معيين نمايد و انباردار پس از آن بايد حتماً طريقه صورت مجلس شده را يك به يك اجرا نمايد .
9- انباردار موظف است كه تعداد كافي نگهبان به منظور حفظ و حراست اموال شركت در كارگاه با تأييد رئيس كارگاه استخدام نمايد چون در هر حال مسئول حفظ و حراست اموال در كارگاه انباردار مي‌باشد .
 
 
• شرح وظايف امور اداري
وظايف امور اداري
امور اداري کارگاه شركت شامل دوائر زير بوده كه تحت سرپرستي رئيس امور اداري مرکز انجام وظيفه خواهد نمود :
1- كارگزيني
2- كارپردازي
3- تداركات
4- منشيگري و بايگاني
5- امور دفتري
الف ) كارگزيني
       وظايف كارگزيني به دو قسمت كاملاً متمايز تقسيم مي‌گردد :
1- وظايف كارگزيني در مورد كارگاهها
2- وظايف كارگزيني در مورد دفتر مركزي
1- وظايف كارگزيني در مورد كارگاهها
1-1   در بدو شروع عمليات قسمت فني شركت موظف است فهرستي كه از پرسنل مورد احتياج كارگاه تهيه نموده و با تأييد مديرعامل از كارگزيني مركز درخواست نمايد كه افراد مذكور در آن فهرست را در تاريخهاي معين در اختيار كارگاه مورد نظر بگذارد ( اين فهرست مي‌تواند شامل پرسنل در كليه سطوح باشد )
1-2 كارگزيني از پروندهاي پرسنلي كه در اختيار دارد و از گزارشات كارگاهها و همچنين با استفسار از كارگاهها فهرستي از آن قسمت پرسنل درخواستي را كه از پرسنل موجود شركت مي‌تواند در اختيار كارگاه بگذارد تهيه نموده و در اختيار مدير اجرائي شركت ميگذارد . پس از تأييد ليست از طرف مدير اجرائي شركت آن افرادي را كه مدير اجرائي مشخص نموده از تاريخهاي مشخص بكارگاه مورد نظر اعزام ميدارد .
1-3 براي آن قسمت از پرسنل درخواستي كه در كادر شركت موجود نباشد كارگزيني بايد از هر طريق كه صلاح بداند مانند اعلام در جرايد كثيرالانتشار و يا مراجعه به پروندهاي متقاضيان استخدام در شركت و يا تماس با افراد آشنا و يا از طريق پرسنل موجود شركت افرادي را براي اشتغال هر شغل پيدا كند كه پس از مصاحبه اين افراد با مسئولين مربوطه در انتخاب آنها با حقوقهائيكه از طرف مسئولين مربوطه در چهارچوب اشل حقوقي شركت معين گشته راساً استخدام نمايد .
1-4 چنانچه پرسنلي در حين اجرای پيمان در كارگاه احتياج باشد با تقاضاي رئيس كارگاه كه به تأييد مدير اجرائي رسيده باشد كارگزيني بترتيب مشروحه در بندهاي 2-1و 3-1 مذكور فوق اقدام خواهد نمود .
تبصره : مصاحبه پرسنل براي استخدام با افراد زير خواهد بود :
          4-1-1  ماشين نويسها ، منشيها ، بايگانيها با رئيس امور اداري
          4-1-2 مستخدمين ، نگهبانها ، آشپز و غيره با رئيس كارگزيني
          4-1-3 روساي قسمت هاي امور اداري با مدير عامل و يا نماينده او
          4-1-4 حسابدارها ، انباردارها ، صندوقدارها ، فايل نويسها از طريق كنترل رئيس حسابداري
         4-1-5 روساي قسمت هاي حسابداري با مديرعامل و يا نماينده او .
         4-1-6 مباشرين ، تكنيسنها بوسيله مدير امور اجرائي .
         4-1-7 مهندسين با مدير فني
         4-1-8 افراد دفتر فني مانند مترور ، نقشه كش و امثال آنها با رئيس دفتر فني .
         4-1-9 روساي قسمت فني با مديرعامل و يا نماينده .
         4-1-10 در سطح مديريت مصاحبه با مديرعامل و يا نماينده او و اجازه استخدام با هيئت مديره مي‌باشد .
         4-1-11 كمك مباشرين ، بنا ، كارگر ، نجار و امثال آنها با رئيس كارگزيني.
         4-1-12 رانندگان ماشين آلات سبك و سنگين ، مصاحبه با دوائر ترانسپورت و استخدام با نماينده قسمت ماشين آلات .
        4-1-13 سرمكانيك ها ، مكانيك هاي جوشكار ، تراشكار و افراد تعميرگاه با رئيس دائره ماشين آلات .
        4-1-14 روساي دائره ماشين آلات با مديرعامل و يا نماينده او .
1-5  نقل و انتقال افراد از يك كارگاه به كارگاه ديگر به دستور مدير اجرائي
  1-6  تنظيم احكام استخدامي افراد براي اعزام به كارگاهها و امضاء احكام پس از تأييد مديرعامل و يا مديرفني
1-7 تنظيم پرونده پرسنلي افراد شامل :
      7-1-1  درخواست استخدام
      7-1-2  احكام متفرقه
      7-1-3  اضافه حقوق
      7-1-4  پاداشها
7-1-5 اخطاريه ، توبيخ نامه ها و غيره
7-1-6 حضور و غياب
7-1-7 نظريات روساي مربوطه
7-1-8 مرخصيهاي استحقاقي
7-1-9 مرخصيهاي استعلاجي
      اين پروندها كاملاً محرمانه مي باشد و فقط كسانيكه طبق بند 4-1 اجازه مصاحبه با افراد را دارا مي‌باشد اجازه بررسی پرونده پرسنلي افرادي را كه مصاحبه آن افراد با آنها بوده است دارند ، البته مديران شركت هيئت مديره بايد دسترسي به كليه اين پرونده ها داشته باشند ، اين پرونده ها بايد در بايگاني كارگزيني بايگاني شود .
تبصره : پرونده مديران شركت فقط در دسترس مديرعامل و هيئت مديره خواهد بود .
8-1 حكم و انتقالي افراد و يا حكم معرفي افراد به كارگاه .
   با در نظر گرفتن آنكه در قسمت اجرائي كارگاه از سطح مباشر به پايين با كارت كارگري استخدام مي‌شوند كه اين شامل كارگران نقشه برداري نيز مي‌گردد و در قسمت امور اداري كليه نگهبانان و مستخدمين ، كارگران و در قسمت ترانسپورت كليه رانندگان و كمك رانندگان و در قسمت مكانيكي كليه افراد در سطح مكانيك به پائين و آهنگرها نيز با كارت كارگري استخدام مي‌شوند لذا چنانچه افرادي در اين مشاغل از مركز براي كارگاه ها استخدام گرديد بايد در احكامشان قيد گردد كه براي آنها كارت كارگري صادر شود كليه افراد در مشاغل ديگر در ليست كارمند حقوق خواهند بود .
     همچنين بايد در نظر گرفته شود كه اضافه كاري به افرادي كه از لحاظ طبقه بندي شغلي در طبقه كارگري بوده و حقوق خود را طي كارت كارگري دريافت مينمايند نيز اضافه كاري پرداخت ميگرد ولي افرادي كه طبقه بندي شغلي آنها كارمند بوده و حقوق را طي ليست كارمندي دريافت ميكنند حقوقشان شامل اضافه كاري نيز مي‌باشد . فقط در حالات استثنائي كارمنداني كه به دستور رئيس قسمت خود بيش از ساعات مقرر شركت كار كنند حق دريافت اضافه كاري خواهند داشت .
2- وظايف كارگزيني در دفتر مركزي
2  -1  در بدو شروع هر گاه قسمت فني فهرستي از پرسنل مورد احتياج در مركز را براي راهبري و كنترل آن  كارگاه كه به تأييد مديرعامل رسيده است به كارگزيني خواهد داد و كارگزيني موظف است كه افراد را در تاريخهائيكه در فهرست مشخص شده طبق ظوابط آماده نموده در اختيار دوائر مربوطه بگذارد .
2-2  كليه روساي قسمتها ميتوانند درخواست استخدام كادر براي خود بنمايند اين درخواست استخدام پس از تأييد مدير مالي و اداري و يا مدير فني به مديرعامل رجوع خواهد كرد .
2-3  تنظيم احكام استخدامي افراد .
2-4 تنظيم پرونده پرسنلي افراد شامل كليه مواردي كه در بند 7-1 ذكر گرديده .
2-5 كنترل حضور و غياب پرسنل از طريق دفتري كه بايد تمام پرسنل امضاء كنند .
2-6 كنترل اضافه كاري افراد .
2-7 صدور برگ حادثه براي كارمندان بيمه شده .
2-8 معرفي كارمندان و يا خانواده هاي آنها به بيمه هاي اجتماعي با در نظر گرفتن آنكه براي كارمندان شركت وجهي براي معالجه پرداخت نخواهد كرد .
2-9 تنظيم ليست هاي پرداخت پرسنل .
2-10 پرداخت حق بيمه كارمندان .
2-11 رسيدگي به مرخصيهاي ساليانه كارمندان و يا مرخصيهاي استعلاجي و استحقاقي.
2-12 صدور بخشنامه هاي كارگزيني .
2-13 تنظيم ليست اضافه حقوق ساليانه طبق ظوابطي كه شركت تعيين مينمايد .
2-14 شركت در كميسيونهاي حل اختلاف كارگران بعنوان نماينده شركت .
2-15 نگهداري پرونده درخواستهاي كار متقاضيان در پروندهاي مختلف في المثال درخواستهاي كار متقاضيان مثل مهندس راه در يك پرونده ، مهندس مكانيك ماشين در پرونده ديگر نگهداري شود .
2-16 تنظيم ليست ماهانه پرسنلي شركت براي مديرعامل اين ليست بايد شامل موضوعات زير باشد :
      كليه افرادي كه در مركز استخدام ميگردند در احكام آنها بايد قيد گردد كه حقوقشان از چه تاريخي بايد در كارگاه پرداخت كرد و چنانچه بين راهي به افراد تعلق گيرد بايد مبلغ و مدت آن نيز دقيقاً در احكام ذكر گردد
      لذا احكام بايد شامل اطلاعات زير باشد :
1- نام و نام فاميل فرد
2- شماره شناسنامه و تاريخ تولد و شناسه ملی
3- يك قطعه عكس پرسنلی
4- محل تولد
5- نام پدر
6- سمت
7- رده بندي شغلي (كارمند يا كارگر)
8- ميزان حقوق
9- ميزان فوق العاده
10- ميزان خارج از مركز
10-1 با درنظر گرفتن شرائط محلي كارگاه از طرف مديرفني درصد خارج از مركز به مديرعامل پيشنهاد خواهد شد و پس از تصويب مديرعامل . كارگزيني موظف است كه آنرا رعايت نمايد .
11-1 كارگزيني مركز هيچگونه ربطي به كارگزيني كارگاه ندارد و فقط بايد نحوه عملكرد كارگزيني هاي كارگاهها را از لحاظ اجراي آيين نامه ها و مقررات شركت كنترل نمايد و در صورتيكه اشتباهي در كارگزيني كارگاهها مشاهده نموده از طريق رئيس امور اداري به دفترفني گزارش خواهد داد .
12-1 كارگزيني مركز با دريافت يك نسخه از ليست پرداخت ماهانه و اخراجي ها و همچنين يك نسخه از برگهاي درخواست صدور كارت هميشه از تعداد نفرات شاغل كارگاه اطلاع دقيق داشته باشد .
13-1 اخراج قطعي و تسويه حساب نهائي كليه افراديكه احكام آنها از مركز صادر شده باشد با كارگزيني مركز خواهد بود و چنانچه كارگاه به كارمندي احتياج نداشته باشد و يا به دلائلي بخواهد آن فرد را اخراج نمايد با ذكر دليل فرد را كتباً به كارگزيني مركز معرفي نمايد .
كارگران ، سركارگران ، كمك بنا ، بنا ، كمك سنگتراش ، سنگتراش ، پيمانكار ، آسفالت كار ، كمك مباشر ، كارگر نقشه بردار ، كارگر آزمايشگاه و افرادي در مشاغل اين سطح در كارگاه تسويه حساب خواهد شد .
14-1 كارگزيني مركز ميتواند با ااجازه مديران شركت استخدام بعضي از افراد را به كارگاه واگذارنمايد در اين صورت بايد حدود حقوقي را كه كارگاه ميتواند به اين افراد بدهد معين نمايد .
15-1 استخدام كليه افراد در رده بندي شغلي كارگر اصولاً با كارگاه ميباشد ولي در صورت درخواست كارگاه و تأييد مديرفني ، كارگزيني مركز موظف است در هر ماه كسري افراد مورد لزوم كارگاه را استخدام نموده و به كارگاه ارسال ميگردد .
16-1 دادن گزارش عمليات روزانه به مدير فني از طريق رئيس اداري .
ب ) كارپردازي
      كارپردازي شامل دوائر ذيل مي‌باشد :
1- دائره پيمانكاران ساختماني جزء .
2- دائره پيمانكاران كلي .
3- دائره پيمانكاران ماشين آلات .
4- دائره تداركات داخلي .
5- دائره تداركات خارجي .
6- دائره پيمانكاران .
1- دائره پيمانكاران ساختمان جزء :
1-1  دريافت دستور از مديرفني براي به خدمت گرفتن پيمانكار، اين دستور بايد شامل توضيحات كافي در مورد انواع    كارها و مقادير و محل كار و مدت اجرا باشد .
1-2    مصاحبه با پيمانكاران
1-3 تعيين پيمانكاران  واجد شرائط
1-4 گرفتن استعلام از پيمانكاران واجد شرائط
1-5 ارسال پيشنهادات پيمانكاران به مديرفني
1-6 ترتيب دادن مصاحبه پيمانكاران با مديرفني و يا مديرعامل در صورت درخواست هر يك از آنها .
1-7 تنظيم قرارداد با پيمانكار برنده استعلام ، تحت شرايط پيشنهادي پيمانكار كه توسط مديرفني شركت و مديرعامل موافقت شده است ( فرم قرارداد بايد توسط دائره حقوقي نوشته شود )‌
1-8 ارسال قرارداد تنظيم شده براي امضاء به مديرفني شركت پس از امضاء پيمانكار به ضميمه تضمين هاي پيمانكار .
1-9 دريافت قرارداد امضاء شده توسط مديرفني و يا مديرعامل شركت .
1-10 تقسيم نسخ قرارداد :
       يك نسخه بانضمام تضمينهاي براي امور مالي 
       يك نسخه براي كارگاه
       يك نسخه براي دفتر فني كارگاه
       يك نسخه بايگاني كارپردازي
       يك نسخه پيمانكار
1-11 تشكيل پرونده و بايگاني كردن پيشنهادات مردود و بايگاني نمودن پيشنهادات پيمانكار برنده تا پايان قرارداد اصلي شركت .
1-12 تشكيل كارتكس شامل اسامي ، آدرس و تخصص پيمانكاران دست دوم .
1-13 پيدا كردن پيمانكاران دست دوم از طريق سئوال از شركتهاي همكار پرسنل شركت و پيمانكاران شاغل و مراجعه به كارتكس و غيره
1-14 معرفي كتبي پيمانكار به كارگاه ضمن ارسال نسخه امضاء قرارداد .
1-15 پيمانكاران ساختماني جزء پيمانكاراني هستند كه فقط با دستمزد اجرا قرارداد خواهند بست و يا كار بخصوصي را مانند قالببندي با مصالح ، آجرچيني با مصالح ، سفيدكاري با مصالح ، كاشيكاري با مصالح و غيره انجام خواهند داد .
1-16 در صورت فسخ قرارداد بايد تاريخ فسخ قرارداد و دلائل مشروحه فسخ آن به كارپردازي اطلاع داده شود.
1-17 از كليه مكاتباتي كه با پيمانكاران انجام ميگيرد يك نسخه براي كارپردازي ارسال خواهد شد و بدين ترتيب كارپردازي پرونده كامل از پيمانكاران دست دوم تشكيل خواهد داد .
1-18 پس از اتمام عمليات قرارداد توسط پيمانكار ، رئيس كارگاه نظريات خود را طي نامه اي در مورد پيمانكار به كارپردازي اطلاع خواهد داد تا در پرونده پيمانكاري بايگاني گردد .
1-19 از كليه مكاتبات ، صورت كاركردها ، اسناد پرداختني ، خروجيهاي انبار ، دريافت علي الحسابها ، واريز علي الحسابها ، تعداد پرسنل و ليستهاي پرداخت پيمانكار و غير ه يك نسخه براي كارپردازي بايد ارسال گردد و كارپردازي موظف است كه اين مدارك را در پرونده پيمانكاربايگاني نمايد .
به ترتيبي كه در صورت لزوم كليه اطلاعات پرونده كامل پيمانكار به روز در كارپردازي موجود باشد.
1-20 وظيفه كارپردازي مركز پس از تقسيم نسخ قرارداد و معرفي پيمانكار به كارگاه فقط به روز نگهداشتن پرونده خواهد بود .
2- دائره پيمانكاران كل :
پيمانكاران كل پيمانكاراني هستند كه قسمتي از عمليات موضوع پيمان مثلاً كليه عمليات پل سازي جاده و يا كليه عمليات خاكي قسمتي از جاده به آنها واگذار مي‌گردد اين نوع پيمانكاران از طرف مديرعامل و يا مديرفني به كارپردازي در مورد انعقاد قرارداد معرفي خواهند شد و كليه شرائط قراردادي نيز از طرف مديرعامل و يا مديرفني به كارپردازي ابلاغ ميگردد و وظيفه كارپردازي در اين مورد از بند 7-1 وظايف كارپردازي در مورد پيمانكاران جزء شروع خواهد بود .
3- دائره پيمانكاران ماشين آلات
  3-1 دريافت دستور از مديرفني براي به خدمت گرفتن پيمانكار ماشين آلات ، اين دستور بايد شامل نوع كار ،مدت انجام عمليات ،محل كار و حجم عمليات باشد .
      معمولاً ماشين آلات به دو طريق استخدام ميشوند : 1- كرايه ساعتي    2- حجمي
  3-2 چنانچه دستور كرايه ماشين آلات از طريق كرايه ساعتي به كارپردازي برسد اين دستور بايد از طرف مديرفني بوده و به تأييد مديرعامل نيز رسيده باشد .
  3-2-1 پس از دريافت دستور كارپردازي اقدام به پيدا كردن دستگاه مورد نظر براي كرايه كردن خواهد نمود .
  3-2-2 پس از مصاحبه با پيمانكار در صورتيكه نوع دستگاه مالك يا پيمانكار واجد شرائط از نظر راندمان خوب و سلامت باشد كارپردازي با حداقل قيمت روز قرارداد مربوطه را تنظيم نموده و براي امضاء به مديرفني ارسال خواهد داشت و وظايف كارپردازي پس از امضاء قرارداد همام وظايفي ميباشد كه طي بند هاي 7-1 الي 20-1 فوق الذكر تشريح گرديده است .
3-3 چنانچه دستور كرايه ماشين آلات از طريق حجمي به كارپردازي برسد اين دستور بايد شامل مقدار عمليات مورد نظر نيز باشد و در اين مورد وظايف كارپردازي همان وظايفي است که در بندهاي 1-1الي 1-20 فوق الذكر تشريح گرديده است البته بايد در نظر داشته باشد  كه مثلاً چنانچه در يك زمان واحد دستور به خدمت گرفتن پيمانكار دپو و پيمانكار بارگيري و حمل اعلام گردد ، اول كارپردازي بايد پيمانكار دپو و بارگيري و بعداً حمل را به خدمت بگیرد و قرارداد مربوطه را تنظيم نموده بترتيبي كه شركت از بابت آماده نبودن ماشين آلات پيمانكار جريمه اي پرداخت ننمايد .
ترانسپورت مركز :
اين قسمت مستقيماً زير نظر كارپردازي مركز انجام وظيفه مينمايد . قسمت ترانسپورت مركز شامل :
1- تهيه بليط هواپيما ، بليط اتوبوس و رويهم رفته تسهيلات لازمه براي اياب و ذهاب كارمندان و كاركنان در تهران به كارگاهها .
2- كليه دستگاههاي حمل و نقل مركز اعم از ماشين سواري وانت و غيره در اختيار ترانسپورت مركز خواهد بود و حضور و غياب رانندگان نيز با دستگاه ترانسپورت مركز ميباشد .
3- تهيه وسائل حمل ماشين آلات ، گرفتن اجازه حمل دستگاهها از وزارت راه با دائره ترانسپورت ميباشد كه با درخواست انبار كارگاه و يا تداركات انجام خواهد شد .
4- تهيه وسيله حمل اجناس خريداري شده به كارگاه .
5- كرايه جرثقيل براي بارگيري و حمل و يا نصب دستگاهها .
6- موقعيت وسيله حمل و كالا به كارگاهها با پيگيريهاي لازم بايد هميشه به مديرفني و كارگاه گزارش گردد .
7- پيدا كردن وسيله حمل از بنادر و گمركها به كارگاهها با تقاضاي قسمت تداركات خارجي .
8- هرگونه اقدامي كه بنحوي از انحناء به حمل و نقل داخلي ارتباط پيدا كند .
4) تداركات
     دائره تداركات به چهار قسمت متمايز تقسيم ميگردد :
    1-4 تداركات روزمره و بدون قرارداد 
       اين قسمت شامل خريد اجناس روزمره و كلي ميباشد كه احتياج به عقد قراردادي ندارد .
       وظايف تداركات در اين مورد بصورت زير خواهد بود :
      4-1-1 دريافت دستمزد خريد كه طبق ضوابط شركت داراي امضاء مجاز باشد ( درصورتيكه تداركات درخواست خريدي دريافت نمايد كه امضاء مجاز نداشته باشد موظف است فوراً و بلافاصله در مورد دريافت امضاء مجاز شخصاً اقدام نمايد .)
   4-1-2 پس از دريافت امضاء مجاز تداركات كالاي مورد نظر را با ارزانترين نرخ روز در بازار خريداري مينمايد و بايد سعي كرد كه قيمت كالا پس از تأييد ماهيت ، كيفيت و كميت آن از طرف مصرف كننده و يا كارگاه اقدام به پرداخت گردد .
  4-1-3 براي خريد كالائي كه حتماً بايد قيمت آنها پرداخت گردد تنخواه گرداني به ميزان احتياج تداركات با تأييد مديرعامل در اختيار تداركات گذارده خواهد شد كه رئيس تداركات مسئول آن ميباشد و خريدهاي جزئي و استثنائي كه قيمت آنها نقداً پرداخت مي‌گردد از اين محل بوده و فاكتورهاي مربوطه به حسابداري ارسال ميگردند كليه خريدهاي نقدي بايد با تأييد مديرعامل و يا مديرفني شركت باشد .
5- وظايف سرويس تداركات
   5-1 تداركات موظف است با فروشندگان كالاي مختلف مصاحبه نمايد و قيمت كالاي آنها را دريافت نمايد .
   5-2 تداركات موظف است قيمت روز كليه كالاهائيكه در كارها بنحوي از آنها استفاده ميشوند مطلع باشد .
   5-3 تداركات موظف است اسم و نشاني فروشندگان كالاهاي مختلف را با ذكر كالائيكه مي‌فروشد در بايگاني داشته باشد .
  براي اجرا مفاد 5-2 و 5-3 تداركات موظف است كه كارتكس با كدهاي مخصوص تهيه نمايد .
  مثلاً : كد شماره 1- آهن آرماتور ، صفحه شماره 1 نام فروشندگان صفحه شماره 3و4 ….
شماره كد 1- صفحه  نام فروشندگان آرماتور
شماره نام فروشنده شماره تلفن آدرس ملاحظات
1 - - -  
جدول قيمت هاي روز كالاها :                                                         نوع كالا :
شماشماره كد        صفحه 3 فروشنده : همدانيان                           نوع كالا : آهن آرماتور

جنس

واحد

تاريخ استعلام

قيمت
ريال

تاريخ استعلام

قيمت
ريال

تاريخ استعلام

قيمت
ريال

تاريخ استعلام

قيمت
ريال

ساده 20 كيلو 01/04/92 18375 14/04/92 17310        
5-4 تداركات بايد حداكثر هر پانزده روز يكبار قيمت روز كالا را از كليه فروشندگان واجد صلاحيت بوسيله استعلام سئوال نموده و درصورتيكه قيمت آن با استعلام قبلي فرق كرده باشد در كارتكس منعكس نمايد .
       بترتيبي كه هر لحظه با مراجعه با كارتكس بتواند مشخص نمايد چه فروشندگاني از آن نوع كالا موجود دارند و قيمت مربوطه چيست و ارزانترين كدام است .
5-5 تداركات بايد بايگاني مخصوص به خود داشته باشد . درخواستهاي مجاز دريافتي پس از صدور دستور خريد كالا ارائه آن به مامور خريد تا دريافت جنس از طرف انبار كارگاه با ذكر تاريخ رسيدن جنس به كارگاه ، پس از رسيدن كالا به انبار كارگاه كليه مدارك مربوطه جهت حفظ سابقه اين مدارك حداقل بايد تا پايان عمليات موضوع پيمان مربوطه دربايگاني تداركات نگهداري شوند .
5-6 كليه درخواستهائيكه به تداركات ارسال ميگردد و جنبه فوري دارد ، تداركات مسئول است حداكثر در ظرف 48 ساعت جنس را تهيه نمود به كارگاه ارسال دارد در غير اينصورت بايد گزارش با ذكر دلائل تاخير را به مديرفني شركت ارائه نمايد ( درخواستهائيكه تأخير حمل داشته باشند مستثني ميباشد )
5-7 ارائه گزارشات شامل : تعداد درخواست رسيده ، كالاي خريداري شده ، كالاي ارسال شده ، مشكلات كار و غيره .
د )منشيگري و بايگاني
• منشيگري شامل :
1- سرپرستي كليه ماشين نويسيهاي شركت و تقسيم كاربين آنها .
2- دريافت كليه نامه هاي وارده و تقسيم آن بين دوائر مربوطه .
3- دريافت كليه درخواست هاي خريد ارسال آنها به دفتر و احراز امضاء و ارسال آنها به دوائر تداركات و پيگيريهاي مربوطه تا رسيدن كالاي درخواستي به كارگاه .
4- دادن گزارش مربوطه به بند 3- به مديرعامل
5- دريافت دستورات از مديرعامل و پخش آن بين دوائر مختلف شركت و پيگيري لازمه .
6- دريافت كليه نامه هاي صادره و ارسال آن به بايگاني .
• بايگاني شامل :
1- دريافت نامه هاي وارده و ليست آنها و ثبت آن در دفتر بايگاني .
2- برداشتن فتوكپي و ارسال فتوكپي به امور اداري .
3- بايگاني نامه هاي وارده در پرونده عمومي هر كارگاه و يا هر قسمت از روي شماره ثبت دفتر .
4- باز كردن پرونده بايگاني براي هر كارگاه طبق دستور امور اداري .
5- دريافت نامه هاي ارسالي .
6- شماره گذاري نامه هاي صادره .
7- ارسال نامه هاي صادره به مقصد توسط نامه رسان شركت .
8- بايگاني يك نسخه از نامه صادره  در پرونده عمومي كارگاه .
9- بايگاني يك نسخه از نامه صادره در پرونده عمومي شركت .
10- بايگاني نامه هاي صادره و يا وارده محرمانه در دفتر محرمانه .
11- بايگاني اسناد قراردادهاي منعقده .
12- بايگاني صورت وضعيت هاي كارگاه ها بانضمام صورت وضعيت قطعي .
13- اصل هيچ نامه اي را بايگاني نميتواند از بايگاني خارج نمايد بلكه فقط با درخواست بايگان يك فتوكپي از اصل نامه تهيه نموده و آنرا براي درخواست كننده ارسال ميدارد .
14- پروندهاي بايگاني هيچ وقت نبايد از بايگاني خارج شوند و فقط افراد مجاز ميتوانند آنها را در اطاق مطالعه بايگاني مطالعه نمايند .

• امور دفتري
  امور دفتر مركزي شامل :
1- نظافت دفتر
2- انتظامات دفتر .
3- دفتر حضور و غياب .
4- روابط كارمندان دفتر مركزي .
5- تعميرات و نوسازيهاي دفتر مركزي .
6- نگهداري اسباب و اثاثيه دفتر مركزي .
7- سرپرستي آبدارخانه و مستخدمين .
8- خريد مطبوعات ، كاغذ ، مداد ، قلم و غيره .